Šodien ir piektdiena,  15. decembris - Johanna, Ilanna, Jana
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • Līdz 15. martam aicina pieteikties dalībai Eiropas kultūras mantojuma dienās
  09.03.2017

  2017. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas tiks veltītas vēsturisku notikumu vietām nolūkā apzināt un no jauna iepazīt tās vietas, kas saistītas nozīmīgiem notikumiem Latvijas teritorijas vēsturiskajā attīstībā un mūsu vēsturei nozīmīgu personību dzīvi un darbu.

  Pateicoties Latvijas ģeogrāfiskajam novietojumam, tās teritorijā gadu tūkstošos un simtos risinājušies notikumi, kas nozīmīgi ne tikai šīs zemes iedzīvotājiem, bet arī visai Baltijai un Eiropai. Nedaudz mazāk apzināta un pētīta tā materiālā kultūras mantojuma daļa, kas glabā dažādu vēsturisku notikumu un ievērojamu personu darbības liecības. Pašlaik valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ir 109 vēstures pieminekļi un 32 vēsturisku notikumu vietas, pārsvarā ievērojamu personu dzīves, darba un apbedījuma vietas kā arī vēsturiskiem notikumiem veltīti pieminekļi. Iespējams, tas saistīts ar to, ka īpaši totalitārajos režīmos, kas ietekmēja arī mūsu zemi, vēsture bieži vien izmantota propagandas mērķiem, radot politizētu un izkropļotu vēstures interpretāciju un izraisot zināmu skepsi par vēstures iespējamo objektivitāti.

  Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi Latvijā norisināsies no 9.-10. septembrim. Pieteikuma forma un kritēriji pasākuma pieteikšanai dalībai pieejami Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas mājaslapā http://mantojums.lv sadaļā Eiropas kultūras mantojuma dienas. Aprīļa pirmajā pusē līdz ar Eiropas kultūras mantojuma dienu dalībnieku izziņošanu, tiks izsludināts arī vēsturisku notikumu vietām veltīts bērnu zīmējumu konkurss.

  Eiropas kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Tās aizsākušās 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos un kopš 1999. gada kļuvušas par kopīgu Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 valstis, kas ir pievienojušās Eiropas Kultūras Konvencijai.

  2016. gadā Eiropas kultūras mantojuma dienas bija veltītas kultūrvēsturiskajai ainavai. To ietvaros notika pasākumi 56 vietās visā Latvijā – talkas, semināri, lekcijas, ekskursijas, radošās darbnīcas, izstādes, koncerti. Sadarbībā ar Turaidas muzejrezervātu un Francijas institūtu Latvijā sarīkots seminārs “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā” un izstrādāta semināra rezolūcija, kas piedāvā pamatnostādnes kultūrainavas kvalitātes nodrošināšanai.

  Eiropas kultūras matojuma dienas Latvijā notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

   

  Papildu informācija:
  Alma Kaurāte-Java
  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas
  Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste
  67326602, alma.kaurate-java@mantojums.lv
   
   
   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi