Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •   RĪGA


     

  Pilsētas dibināšanas gads: 1201. g.

  Teritoriālās vienības: Rīga ir sadalīta sešos administratīvos rajonos – Centra rajons, Kurzemes rajons, Latgales priekšpilsēta, Vidzemes priekšpilsēta, Zemgales priekšpilsēta, Ziemeļu rajons.      

  Teritorijas platība: 307,17 km2

   Iedzīvotāju skaits:  696 618 (2013.g.)       

  Mājas lapa: www.riga.lv

  Domes priekšsēdētājs: Nils UŠAKOVS

  Teritorija

  Rīga ir Latvijas Republikas galvaspilsēta, oficiāli dibināta 1201. gadā. Rīga ir sadalīta sešos administratīvos rajonos – Centra rajons, Kurzemes rajons, Latgales priekšpilsēta, Vidzemes priekšpilsēta, Zemgales priekšpilsēta, Ziemeļu rajons. Rīga atrodas Baltijas jūras Rīgas jūras līča D piekrastē, Piejūras zemienes Rīgavas līdzenumā. Rīgas vēsturiskais centrs izvietots Daugavas labajā krastā, aptuveni 10 km no tās ietekas Rīgas jūras līcī. Rīga galvenais industriālais, darījumu, kultūras un finanšu centrs Baltijā, nozīmīga ostas pilsēta. Ar 709 145 iedzīvotājiem (2010) tā ir lielākā pilsēta Baltijas valstīs un trešā lielākā pilsēta (aiz Sanktpēterburgas un Stokholmas) visā Baltijas jūras reģionā (pēc iedzīvotāju skaita pilsētas robežās). Rīgas pilsētas platība ir 307,17 km2. Rīgas pilsētas robežās dzīvo aptuveni viena trešdaļa, bet Rīgas aglomerācijā (Rīga un tai pieguļošā teritorija, ieskaitot tuvākās pilsētas) 0,94 miljoni cilvēku, kas ir gandrīz puse visu Latvijas valsts iedzīvotāju. Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā un tas ir ievērojama ar jūgendstila arhitektūru, kurai pēc UNESCO viedokļa nav līdzīgu pasaulē. Rīga būs viena no 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētām.

  Simboli

  Brīvības piemineklis, Melngalvju nams, Vecrīga, Daugava un Vecrīgas panorāma

          

  Galvenie dati par pašvaldību

  Rīgas pilsētas pašvaldības lēmējinstitūciju – domi – veido 60 deputāti. Domes darbību nodrošina Domes priekšsēdētājs, Domes priekšsēdētāja vietnieki, Rīgas pilsētas izpilddirektors, kā arī pašvaldības administrācijas darbinieki. Pašvaldības funkciju izpildi veic pašvaldības nozaru departamenti, iestādes, centrālā administrācija, aģentūras, īpaša statusa institūcijas un kapitālsabiedrības.Domes lēmumu projektu kvalitatīvai sagatavošanai un iepriekšējai izskatīšanai ir izveidotas pastāvīgās komitejas.

   Daba
   
  Rīgas pilsēta atrodas Latvijas centrālajā daļā, Rīgas jūras līča dienvidu piekrastē, Viduslatvijas zemienē, Rīgavas un Tīreļu līdzenuma teritorijā, abos Daugavas krastos (teritoriju Daugavas kreisajā krastā sauc par Pārdaugavu). Rīga ir tipiska līdzenuma pilsēta ar atsevišķiem pauguriem, no kuriem augstākais ir Dzegužkalns - 26 metri virs jūras līmeņa. Vidējais virsmas augstums ir aptuveni 6 metri.  Rīgā primārā ir piejūras līdzenumu fauna, kas sastāv no priežu un jaukto mežu dzīvniekiem, no zālāju un purvu, smilšainu un purvainu augšņu iemītniekiem, kā arī no dažāduūdenstilpju apdzīvotājiem. Līdz ar cilvēka saimnieciskās darbības intensifikāciju pilsētas fauna ir radikāli pārmainījusies un noplicinājusies. Rīgas centrālajā daļā primārā fauna ir gandrīz pilnīgi iznīkusi, daļēji tā saglabājusies izklaidus apbūvētajos rajonos, bet samērā labi pilsētas perifērijā. Rīgas zīdītājdzīvnieku fauna nav speciāli pētīta, tādēļ precīzu konstatēto sugu skaitu nevar precīzi noteikt. Pilsētas nomalēs, kā arī dzīvojamajos rajonos samērā beiži ieklejo aļņi, dažkārt stirnas, retāk mežacūkas, vairākkārt ieklīdušas rudās lapsas. Mežos, kapsētās un parkos sastopamas Eirāzijas vāveres, pilsētas nomalēs un Daugavas salās - pelēkais zaķis, piemērotos biotopos iespējams atrast Eiropas kurmi, retāk Eiropas eži, kā arī meža cirsli un mazo cirsli. No plēsējiem Rīgas teritorijā konstatēta Amerikas ūdele (galvenokārt gar Daugavu), retāk sesku un meža caunu. Daudzveidīga ir Rīgas putnu fauna. Reģistrētas aptuveni 250 sugas no 308 Latvijā sastopamajām. Aptuveni 150 sugas Rīgas teritorijā ligzdo. Vairākums logzdotāju pilsētā veido nelielas populācijas. Lielas populācijas ir putniem, kuru ligzdošana ir saistīta ar ēkām - piemēram mājas balodis, mājas zvirbulis, arī svīre un kovārnis. Dažas putnu sugas Rīgā konstatētas tikai vienu reizi. Dzīvojamo namu rajonos, apstādījumos un parkos dominē lielā zīlīte, bieži sastopams melnais mežastrazds, parastā žubīte, gaišais ķauķis, sīlis, gredzena ūbele, vārna un žagata. Kapsētās un lapu koku audzēs sastopama arī lakstīgala, sarkankrūtīte, melnais mušķērājs, daudz zīlīšu, ķauķu, ķauķīšu. Priežu mežos mīt parastā žubīte, vītītis, cekulzīlīte, rudais erickiņš. Daugavā un ezeros ir milzīgas lielo ķīru kolonijas. Pļavās sastopama ķīvīte, smiltājos - upes tārtiņš, ūdenstilpēs - meža pīle.

  Aktivitātes

  Viss notiek! Rīga šodien ir dinamiska un pulsējoša pilsēta. Rīdzinieki gandrīz nepārtraukti rada notikumus, piedalās tajos un apspriež tos. Rīga 2014. gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Rīgai ir 29 sadraudzības pilsētas piecos kontinentos, ar kurām noslēgtie līgumi kalpo par pamatu sadarbībai kultūras un izglītības, satiksmes organizēšanas un pilsētas attīstības, veselības, vides aizsardzības un citās jomās. Rīgas pilsēta kā dalībpilsēta aktīvi turpina piedalīties dažādos starptautiskās sadarbības tīklos un organizācijās - Eiropas Savienības galvaspilsētu savienība (Union of Capitals of the European Union / Union des Capitales de l’Union Européenne UCEU), Baltijas pilsētu savienība (Union of the Baltic Cities, UBC), Eiropas pilsētas pret narkotikām (European Cities Against Drugs, ECAD), Jauno laiku Hanzas pilsētu savienība (Städtebund DIE HANSE), Starptautiskā pašvaldību vides aizsardzības padome (ICLEI – Local Governments for Sustainability), Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO), Pasaules kultūras mantojuma pilsētu organizācija (The Organization of World Heritage Cities, OWHC), Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongress (The Congress of Local and Regional Authorities, CLRAE), Eiropas Savienības Reģionu komiteja (The EU Committee of the Regions, CoR), Baltijas jūras valstu reģionu sadarbības organizācija (Baltic SeaStates Subregional Co-operation, BSSSC), Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja kustība “Veselīgās pilsētas” (European Healthy Cities Network), Eiropas Lielpilsētu reģionu un teritoriju tīkls (The Network of European Metropolitan Regions and Areas , METREX), Starptautiskā Eiropas pilsētu organizācija EUROCITIES, Starptautiskā industriālā mantojuma saglabāšanas komiteja (The International Committee for Conservation of the Industrial Heritage, TICCIH), Baltijas Metropoļu sadarbības tīkls (Baltic Metropoles Network, BaltMet), Vēsturisko pilsētu apvienība(The League of Historical Cities), Starptautiskā bezpeļņas asociācijā „Gastronomijas pilsētu apvienība” (Délice), un Eiropas pilsētu tīkls “Pilsētas bērniem” (Cities for children), Eiropas Kaimiņu dienas (European Neighbours’ Day) organizēšana, kas ir European Federation of Local Solidarity (E.F.L.S.) iniciatīva. 

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi