Šodien ir ceturdiena,  14. decembris - Auseklis, Gaisma
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • URBACT III projekta CHANGE! vietējā atbalsta grupa turpina darbu, tiekoties Carnikavā
  21.10.2016

  URBACT III sadarbības projekta CHANGE! aktivitāšu plānojumā, oktobra mēnesī galvenokārt ietvertas vietēja mēroga aktivitātes, tostarp vietējās atbalsta grupas (ULSG) darbs. Turpinot darbu atbalsta grupā, šī gada 12.oktobrī dalībnieki tikās Carnikavas novadpētniecības centrā, Carnikavā. Pēc pirmās atbalsta grupas tikšanās, kas šī gada augustā norisinājās Sarkandaugavā, Aldara Alus muzejā Rīgā, kā sava veida tradīciju, vienojoties ar dalībniekiem, Rīgas plānošanas reģiona (RPR) pārstāvji pieņēma lēmumu katru atbalsta grupas tikšanos organizēt kādā no projektā pārstāvētajām reģiona pašvaldībām. Ar oktobra mēnesi, vietējā atbalsta grupā pārstāvētajām reģiona pašvaldībām (Rīga, Ķekava, Carnikava, Jaunpils), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, un nevalstiskajām organizācijām (Sarkandaugavas attīstības biedrībai, Rīga), pievienojās arī Kaspara Spundes pārstāvētā Čiekurkalna attīstības biedrība, Rīga.

   

  Sadarbībā ar Carnikavas novada pašvaldības pārstāvēm Ināru Stalidzāni un Inesi Kīnu, kā arī Carnikavas Novadpētniecības centra vadītāju Maiju Sarkani, aizvadīta vērtīga atbalsta grupas sanāksme, kuras mērķis galvenokārt bija savstarpēji pārrunāt projekta aktualitātes, līdzšinējo pieredzi un ieguvumus un caur diskusiju ieskicēt arvien konkrētāku saturisko ietvaru projekta noslēgumā izstrādājamajam vietējam rīcības plānam. Pakārtoti tikšanās mērķim plānota un aizvadīta arī sanāksmes programma. Tās ietvaros Carnikavas novada pašvaldības, Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Stalidzāne, kā vietējās atbalsta grupas dalībniece deva iespēju visiem tuvāk iepazīt Carnikavas novada specifiku projekta kontekstā, teicami raksturojot novada vērtības, vietējo iedzīvotāju dažādību novada ciemu kopienās, tā vērtīgi ievirzot diskusiju par vietējās sabiedrības definētām vajadzībām, kā publisko pakalpojumu un to sniedzēja noteicēju.

  Sanāksmes turpinājumā, atkārtoti izceļot projekta mērķus un būtību, iepazīstinot ar projekta aktualitātēm dalībniekus uzrunāja projekta CHANGE! koordinatore Sabīne Zāģere. Sarunas gaitā atbalsta grupas dalībniekiem tika sniegts ieskats nesenākajās projekta aktivitātēs, tai skaitā septembrī notikušajā projekta partneru sanāksmē Londonā – izklāstā par sanāksmes norisi un gūto pieredzi, kas ietverta arī daļā vērtīgu materiālu, kas tagad ir pieejami visiem atbalsta grupas dalībniekiem. Svarīgi atzīmēt, ka partneru sanāksmē piedalījās arī vietējās atbalsta grupas dalībnieces Alija Turlaja (Sarkandaugavas attīstības biedrība) un Inese Kīna (Carnikavas novada pašvaldība), līdz ar ko izbraukumā gūtās zināšanas un pieredze iekļāvās arī diskusijā tikšanās programmas turpinājumā. Palīdzot vairāk apjaust projekta aktivitāšu intensitāti, tika aplūkots arī šī gada projekta aktivitāšu plānojums, kā arī pārrunāts atbalsta grupas darba formāts, savstarpējā saziņa un aktuālās informācijas apmaiņas nozīme. Noslēdzot tikšanās klausāmdaļu, atbalsta grupas dalībniekus ar teiksmainu un informatīvi bagātu stāstījumu priecēja Carnikavas Novadpētniecības centra vadītāja Maija Sarkane.

  Projekta vietējās atbalsta grupas tikšanās norise turpinājās ar svarīgāko šīs tikšanās programmas aktivitāti – dalībnieku diskusiju, kuras sekmīgākai norisei dalībnieki iepriekš tika aicināti gatavoties, apdomājot un piefiksējot viņuprāt šķietamos un konstatētos pozitīvos un negatīvos aspektus, priekšrocības un trūkumus publisko pakalpojumu jomā Rīgas plānošanas reģionā kopumā, Rīgas - Pierīgas kontekstā, Reģiona pierobežu un to kaimiņu pašvaldību kontekstā, kā arī katra dalībnieka pārstāvētajā pašvaldībā, Nevalstiskās organizācijas darbībā.  Pretēji ierastajai - problēmu definēšanas pieejai, diskusijas laikā tika veikts mēģinājums fokusēties uz priekšrocībām un iespējām, vienlaikus arī apzinot problēmu loku, kas caur priekšrocībām un iespējām varētu tikt risināts. Rezultātā tika aizvadīta vērtīga informācijas un viedokļu apmaiņa un diskusija, vispirms savstarpēji diskutējot, ko mēs saprotam ar publisko pakalpojumu projekta ietvaros, vienojoties, ka mazāk fokusēsimies uz sabiedriskā sektora nodrošināmo publisko pakalpojumu grozu, vairāk izzinot kopienu definētās vajadzības, kādas tās ir, kas un kā spētu nodrošināt šo vajadzību īstenošanu. Daudz tika diskutēts par reģiona mainīgo kontekstu, kopīgo un atšķirīgo novadu starpā, atzīstot iedzīvotāju piederības apziņu vietai un kopienai par sevišķi nozīmīgu faktoru jebkādā kontekstā. Kā svarīga izskanēja atziņa par divu veidu domāšanu publisko pakalpojumu sniegšanā un saņemšanā, kur pašvaldību, kā pakalpojuma sniedzēja pieeja pamatā ir sektoriāla, atbildības dalot atsevišķi pa nozarēm, kamēr pakalpojumu nodrošinājuma plānotājs sagaida savstarpēji saskaņotu rīcību, bet pakalpojuma saņēmējs, neizprotot situāciju, cer saņemt visu savu interešu īstenošanai sakārtotu vidi, neatkarīgi no visu ietekmējošiem apstākļiem, pārvaldes un pārvaldības uzbūves specifiku.

  Diskusijas ietvaros ne mazāk tika diskutēts arī par nevalstisko organizāciju nozīmīgo lomu, spēju ietekmēt, panākt atbildes reakciju uz pieprasījumu, atzīstot, ka nereti atsevišķu situāciju risinājumos, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem vēršoties pie izpildvaras vai lēmējvaras pārstāvjiem augstākā līmenī, rezultāts tiek sasniegts, pretēji gadījumiem, ja risinājumu cenšas panākt pašvaldībā strādājošie. Diskusijas dalībnieki kā būtisku aspektu bilda spēju caur eksperimentiem, projektu ietvaros īstenojot pagaidu aktivitāšu iespējas, izzināt iedzīvotāju intereses - kādiem atpūtas un rekreācijas veidiem tiktu dota priekšroka, ko ir vērts plānot un attīstīt. Sarunu gaitā, kā vērtīga priekšrocība Rīgas un reģiona specifikā tika minēta vietu un kopienu daudzveidība, unikalitāte, kas stiprina piederības apziņu iedzīvotājos konkrētām vietām un kopienām. Noslēgumā jāpiebilst, ka diskusijas rezultātā arvien vairāk dalībnieku uzmanība tika vērsta uz līderības nozīmību, atzīstot, ka līderībai, kurai tiek sniegts atbalsts, var panākt būtiskas pozitīvas pārmaiņas. Vēlme un spēja - griba mācīties, drosme apgūto likt lietā, prasme sarunāties un pacietība ir atslēga uz panākumiem. Uz šādas nots arī projekta CHANGE! otrā vietējās atbalsta grupas tikšanās noslēdzās, mērķējot nākamās sanāksmes laikā radīt saturiskā ietvara uzmetumu vietējā rīcības plāna izstrādei.

  Sabīne Zāģere
  Rīgas plānošanas reģions
  Projekta koordinatore
   
   
   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi