Šodien ir otrdiena,  12. decembris - Otīlija, Iveta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • Aptauja: zaļo iepirkumu izmantošanu publiskajos konkursos kavē pašvaldības iepirkumu speciālistu pieredzes trūkums un ierobežotais uzņēmumu piedāvājums
  17.06.2016

  Rīgas plānošanas reģiona (RPR) veiktajā aptaujā pašvaldības kā vienus no galvenajiem šķēršļiem zaļā publiskā iepirkuma izmantošanai pašvaldību konkursos min viņuprāt sarežģīto dokumentācijas sagatavošanu un iepirkumu speciālistu pieredzes trūkumu, pretendentu vājās zināšanas par šī iepirkuma principiem, kas tos atbaida piedalīties, kā arī “zaļo” produktu šauro klāstu un augstākas cenas.

   

  Viena no būtiskākajām problēmām, uz kuru norāda pašvaldības, ir šobrīd ierobežotais pretendentu loks, kas spēj nodrošināt pakalpojumu izpildi un produkciju, atbilstoši zaļā iepirkuma kritērijiem, kā rezultātā atsevišķās jomās būtu grūti nodrošināt konkursa norisi. Tāpat Latvijā uzņēmumiem ir joprojām vājas zināšanas par šo iepirkumu veidu, kā rezultātā tie izvēlas nepiedalīties publiskajos konkursos.

   

  Cits svarīgs faktors ir pašu pašvaldību gatavība, jo bieži vien šādu iepirkumu kritēriju sagatavošana ir laikietilpīgāka, kā arī attur zināšanu un pieredzes trūkums, ņemot vērā, ka tā ir Latvijai jauna lieta. Tikai 12% no aptaujātajām pašvaldībām atzina, ka ir izstrādājuši zaļā iepirkuma ieviešanas stratēģiju vai rīcības plānu. Savukārt 38% pašvaldību atzina, ka tās neizdala atsevišķi un neveic šī iepirkuma veida uzskaiti.

   

  Aija Zučika, Rīgas plānošanas reģiona un projekta “GreenS” projekta vadītāja: “Aptaujas rezultāti ļauj daudz padziļinātāk saprast šķēršļus un problēmas, kas kavē daudz sekmīgāku zaļā iepirkuma izmantošanu publiskajos iepirkumos pašvaldībās. Visvairāk ar grūtībām saskaras tieši mazās pašvaldības, kurās mēdz būt tikai viens iepirkumu speciālists un arī iepirkumu apjomi ir nelieli, kā rezultātā tie saskaras ar pretendentu intereses trūkumu. Daudz labāk zaļā iepirkuma kritēriju pielietošanai konkursos ir gatavas un jau aktīvi izmanto tieši iedzīvotāju skaita ziņā lielās pašvaldības. Aptaujā iegūtie rezultāti tiks izmantoti rekomendāciju izstrādē, kas nākotnē palielinās reģiona pašvaldību iepirkumu speciālistu zināšanas un pielietošanas prasmes zaļā publiskā iepirkuma izmantošanai konkursu nosacījumos.”

  Rīgas plānošanas reģions Eiropas Savienības (ES) finansēta projekta “GreenS” ietvaros veica pašvaldību speciālistu un valsts politikas veidotāju aptauju, kuras mērķis bija noskaidrot, kas līdz šim kavējis vai tieši pretēji sekmējis pašvaldību konkursos izmantot zaļo publisko iepirkumu. Aptaujā piedalījās 13 reģiona pašvaldību iepirkumu speciālisti. Papildus tajā piedalījās arī valsts un reģionālās politikas veidotāji. Latvija ir viena no astoņām ES valstīm, kur šāda aptauja norisinājusies.

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi