Šodien ir otrdiena,  12. decembris - Otīlija, Iveta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • Notikusi pirmā projekta GreenS sanāksme ar ekspertiem
  14.03.2016
  Zaļā publiskā iepirkuma kritēriju iekļaušana 30% publisko iepirkumu ir sasniedzams mērķis līdz 2017.gadam. It īpaši ņemot vērā, ka pērn šis rādītājs jau bija sasniedzis 19%, kas ir labāks rezultāts nekā valsts plānošanas dokumentos paredzēts. Tā secinājuši valsts, pašvaldību, sabiedriskā un privātā sektora eksperti Rīgas plānošanas reģiona (RPR) izveidotās darba grupas uzsāktajā sanāksmju ciklā.
   
  Rīgas plānošanas reģions projekta “GreenS” ietvaros ir izveidojis Zaļā publiskā iepirkuma darba grupu ar mērķi veicināt Zaļā publiskā iepirkuma sekmīgu ieviešanu Latvijas pašvaldībās. Plānots, ka kopumā “GreenS” diskusiju ciklā notiks 8 darba grupas sanāksmes, kurās piedalīsies valsts, pašvaldību, sabiedriskā un privātā sektora pārstāvji.
   
  Kā norādīja sanāksmes rīkotāja Aija Zučika, Rīgas plānošanas reģiona un projekta “GreenS” pārstāve, Latvija šobrīd virzās pareizajā virzienā Zaļā publiskā iepirkuma ieviešanā, bet šobrīd ir nepieciešams balstīties uz vienotas prakses izveidošanu valsts un pašvaldību pārvaldē, kas varētu sekmēt pēc iespējas labākus risinājumus. Viens no lielākajie šķēršļiem, kas kavē to sekmīgāku pielietošanu un pašvaldību zināšanu un izpratnes trūkums, turklāt arī zaļajam konceptam atbilstošs preču un produkciju piedāvājums no uzņēmumu puses tikai veidojas.
   
  Maris Klismets, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta direktors, informēja, ka šobrīd tiek sagatavoti MK noteikumi, kas veicinās pašvaldībās un valsts pārvaldē publiskajos konkursos piemērot Zaļā iepirkuma kritērijus. Šobrīd valsts līmenī ir noteikti augsti mērķi, bet jau līdzšinējā pieredze un rādītāji rāda, ka šis ir sasniedzams mērķis. Ir skaidrs, ka šis rādītājs nekad nebūs 100%, ņemot vērā, ka ne visi iepirkumi pakļaujas zaļajam konceptam. Turklāt nevar noteikt pārāk augstus kritērijus, jo tas nozīmētu slogu uzņēmumiem, kuriem būtu jāpārorientē piedāvājums. Tāpēc Zaļā publiskā iepirkuma ieviešanai ir jānotiek pakāpeniski.
   
  Pirmās darba grupas tikšanās notika šī gada 3.martā. Tās tēmas ir saistītas ar aktualitātēm Zaļo publisko iepirkumu politikas veidošanā, ar ko iepazīstināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta direktors M.Klismets, Iepirkumu uzraudzības biroja Metodoloģijas departamenta direktore A.Irmeja, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve  D.Dzilna un Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārstāve E.Kļaviņa.
   
  Savā pieredzē dalījās AS “Latvijas Valsts meži” valdes loceklis E.Zakovics, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve Ž.Žukule, Latvijas Arhitektu savienības, Sertificēšanas centra vadītāja E.Rožulapa stāstīja par uzņēmēju gatavību un atbilstību šādu konkursu kritērijiem.
   
  Diskusiju cikls notiek ES programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) finansēta projekta “GreenS” ietvaros, kura mērķis ir veicināt zaļā publiskā iepirkuma izmantošanu pašvaldību konkursos. Vienlaikus aptauja ir uzsākta arī citu projekta partneru valstīs – Itālijā, Zviedrijā, Kiprā, Spānijā, Vācijā, Slovēnijā un Bulgārijā.
   
  Projekta “GreenS” virsmērķis ir veicināt valsts iestāžu kapacitāti, ieviešot zaļo publisko iepirkumu, nodrošinot līdzekļu un enerģijas patēriņu, kā arī CO2 emisiju daudzuma samazinājumu. Tas tika uzsākts šī gada jūnijā un ilgs līdz 2016. gada maijam. Tā kopējais budžets ir 1 489 540,33 eiro. Vadošais partneris ir Itālija, bet partneri – Latvija, Zviedrija, Kipra, Itālija, Spānija, Vācija, Slovēnija un Bulgārija. Latviju šajā projektā pārstāv Rīgas plānošanas reģions un Rīgas pašvaldība ar Rīgas Enerģētikas aģentūru.
   
       
   
   
   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi