Šodien ir sestdiena,  16. decembris - Alvīne
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • Mālpilī notika CBC projekta „Inovatīvi pakalpojumi pasaules talantu piesaistei Baltijas jūras reģionam” (EXPAT) noslēguma seminārs
  15.12.2013

  Šī gada 20.-21. novembrī noslēguma pasākumā tikās projekta partneri no Ūsimā reģionālās padomes (Uusimaa Regional Council),Somija,, Dienvidrietumu reģionālās padomes (Regional Council of Southwest Finland), Somija, Turku Zinātnes parka (Turku Science Park),Somija, Baltijas Studiju institūta(Institute of Baltic Studies),Somija, Laurea Universitātes (Laurea University of Applied Sciences), Somija, Culminatum Innovation Ltd, Somija,  Latvijas Universitātes, Rīgas plānošanas reģiona.

  Lai apkopotu rezultātus, pārrunātu projektā iegūtos secinājumus un izvirzītu jaunus mērķus darbam ar ārvalstu studentu un kvalificēta darbaspēka piesaisti Baltijas jūras reģionam. Uzklausot projekta vadītājas Kristines Čangas ziņojumu, projekta partneri atzina, ka cilvēkresursu attīstība un darbs ar kvalificēta darbaspēka mobilitātes jautājumiem ir būtisks ikvienas valsts attīstības plānošanā, īpaši risinot reģionālās attīstības jautājumus. Projekta ietvaros tika apzināta situācija ārvalstu studentu un speciālistu (ekspatu) gan Latvijā gan pārējās projektā iesaistītajās valstīs. Tika apzināta un vērtēta ne tikai jautājumi, kāpēc ekspati izvēlas vienu vai otru valsti gan kā studiju, gan mītnes vietu, bet arī kā tiek nodrošināti pakalpojumi un cik liela uzmanība no attiecīgās valsts vai pašvaldību puses tiek pievērsta šim jautājumam. Ja Somija var runāt par to, kā uzlabot ekspatiem domātos pakalpojumus, vienlaicīgi strādājot ar integrācijas jautājumiem, tad Latvijas gadījumā jautājums par augstākās izglītības internacionalizāciju un darbaspēka mobilitāti, tieši kvalificētā darbaspēka, ir sākuma stadijā. Nav ne nacionāla, ne reģionāla plānošanas dokumenta, kas noteiktu rīcības virzību. Jautājuma aktualitāti parāda arī tas, ka Latvijas augstskolu kvalitāti un konkurētspēju lielā mērā nosaka to starptautiskā atpazīstamība un studiju programmu kvalitāte. Paši studenti atzīst, ka ārzemju studentu piesaiste ir būtisks faktors , lai Latvijas augstskolās ienāktu pasaules redzējums un pieredze. Tikpat nozīmīga ir arī augstskolu sadarbība ārzemju studentu piesaistē ne tikai Latvijas mērogā, bet visa Baltijas reģiona kontekstā. Šī atziņa izskanēja arī diskusijā ar ārzemju studentiem, kuru interese par Latviju, izvēloties to kā studiju vietu, bija pamatota ar vēlmi dzīvot mierīgā, tīrā, attīstītā vidē, savukārt viņu pozitīvā un atvērtā attieksme pret latviešu valodu un  kultūru liecināja par to lielo darbu, kas mums ir veicams integrācijas jomā.

  Dace Grīnberga, projekta vadītāja: „Darbs ar cilvēkresursu attīstības plānošanu un šo pasākumu ieviešanu, ir būtisks katras valsts attīstības priekšnosacījums un rezultāts. Ņemot vērā globalizācijas tendences un ietekmes, Baltijas jūras reģiona, tai skaitā Latvijas, pamats ir uz zināšanām balstīta ekonomika. Līdz ar ir būtiska nozīme būt konkurētspējīgiem izglītības un kvalificēta darbaspēka jomā. Kā parādīja projektā veiktās izpētes rezultāti, Latvijā šis darbs, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, Zviedriju, Somiju, arī Igauniju,  ir tikai aizsācies. Projektā izstrādātās politikas rekomendācijas darbam ar darbaspēka resursu plānošanu un studiju internacionalizāciju būs pamats šī jautājuma aktualizācijai, izstrādājot reģiona plānošanas dokumentus.” (Dace Grīnberga: mobilitātes jautājums, kas saistīts ar ārvalstu studentu un kvalificēta darbaspēka piesaisti Latvijai, ir būtiski svarīgs faktors Latvijas iekļaušanās kopējā globalizācijas telpā

  Pasākumu organizēja Rīgas Plānošanas reģions sadarbībā ar Latvijas Universitāti projekta „Inovatīvi pakalpojumi pasaules talantu piesaistei Baltijas jūras reģionam”, saīsināti - „EXPAT” ietvaros. Projekta mērķis ir veidot priekšnosacījumus augsti kvalificēta starptautiskā darbaspēka un ārvalstu studentu piesaistīšanai un noturēšanai Centrālbaltijas Jūras reģionā.

  Projekta ietvaros tiek identificēti pakalpojumi un sadarbības mehānismi, kas indivīdu līmenī veicinātu starptautiskas vides veidošanu augstskolās, kā arī palīdzētu piesaistīt starptautiskos talantus, kas ir būtisks resurss uz zināšanām balstītas ekonomikas attīstībai.

  Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības Centrālās Baltijas INTERREG IVA 2007.- 2013. programma.

  Informāciju sagatavoja:
  Linda Kalniņa
  Rīgas Plānošanas reģions
  E-pasts: prese@rpr.gov.lv

  Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild Rīgas plānošanas reģions un Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas Apvienotais tehniskais sekretariāts neuzņemas atbildību par publikācijā sniegto viedokli.

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi