Šodien ir pirmdiena,  11. decembris - Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • Ģimenēm ar pirmsskolas vecuma bērniem būs pieejams valsts atbalsts
  17.07.2013

  Otrdien, 16.jūlijā, valdība apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sagatavoto pagaidu risinājumu garo rindu likvidēšanai pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēs (turpmāk – pašvaldību PII). VARAM sagatavotais risinājums paredz bērniem no pusotra gada vecuma līdz obligātai bērna sagatavošanas pamatizglītības ieguves uzsākšanai, kuri reģistrējušies rindā uz pašvaldības PII, bet pakalpojumu saņem pie privātā pakalpojumu sniedzēja, sniegt ikmēneša valsts atbalstu.

  „Šis jautājums bija pārāk ilgi runāts, bet ne risināts, vairāk meklējot vainīgos, nevis veidus, kā palīdzēt mazuļu vecākiem atgriezties atpakaļ darbā tirgū. Lai vecāki var pelnīt un nodrošināt sev un saviem bērniem normālu dzīves līmeni nevis iztiktu no pabalstiem! Šis ir ļoti nozīmīgs valdības lēmums, gan attiecībā uz bērnu vecākiem, gan darba devējiem, gan pašvaldībām," komentē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.

  „Tas, ka daļa pašvaldības ar šo svarīgo pienākumu netika galā, bet līdzekļus tikmēr tērēja citām lietām, bija nepareizi. Taču nevēloties turpināt nepārtraukto konfrontāciju, un vienlaicīgi noskatīties, kā lietas nekustas, valdība spēra šo soli pretim iedzīvotājiem un pašvaldībām. Cerams, ka arī jaunievēlētās pašvaldības šo lēmumu vērtēs kā mudinājumu jauna veida attiecībām, jo tā prakse, kad valdība un pašvaldības darbojās kā pozīcija pret opozīciju, ir jāpārtrauc," uzskata ministrs.

  VARAM risinājums paredz, ka valsts atbalsta apmērs vienam bērnam būs līdz 100 latiem mēnesī, ievērojot nosacījumus, ka maksimāli pieļaujamais valsts atbalsta un pašvaldības līdzfinansējuma kopējais apjoms privātā pakalpojumu sniedzējam vienam bērnam nepārsniedz 160 latus Rīgas plānošanas reģionā un 130 latus - ārpus Rīgas plānošanas reģiona. Bērniem, kam nebūs pieejams pašvaldības līdzfinansējums, valsts atbalsts būs 100 lati.

  Valsts atbalsts tiks sniegts norēķiniem par šādiem privātā pakalpojumu sniedzēja pakalpojumiem - par pirmsskolas izglītības apguvi Izglītības iestāžu reģistrā reģistrētās privātās pirmsskolas izglītības iestādēs (turpmāk – privātā PII) vai par bērnu pieskatīšanu pie alternatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem - auklēm, aukļu dienestiem un bērnu pieskatīšanas centriem, kas sniedz pilna laika pakalpojumu ne mazāk kā 8 stundas dienā (darba dienās).

  Atbalstu piešķirs privātajām PII, kuras īsteno licencētas vispārējās vai speciālās pirmsskolas izglītības programmas un ar izglītojamā likumīgajiem pārstāvjiem ir noslēgušas līgumu par izglītības pakalpojumu sniegšanu. Alternatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem valsts atbalsta saņemšanai nepieciešams reģistrēties atbilstoši Labklājības ministrijas (turpmāk – LM) izstrādātajai kārtībai, ko paredz Ministru kabineta noteikumu projekts „Prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrēšanas kārtība”, un noslēgt līgumu ar bērna likumīgajiem pārstāvjiem. LM tika uzdots vienkāršot auklēm izvirzītās prasības, lai tās varētu saņemt valsts atbalstu. Vienlaikus VARAM risinājums paredz, ka bērna aukle var būt arī radinieks, izņemot pirmajā radniecības pakāpē, ja tas atbilst LM izstrādātā Ministru kabineta noteikumu projekta izvirzītajām prasībām.

  Paredzēts, ka Izglītības un zinātnes ministrija izvērtēs finanšu pieprasījumus, piešķirs valsts atbalstu un uzraudzīs tā izlietošanu.

  „Esam gandarīti, ka no 1.septembra palielināsies bērnu skaits, kam būs iespējams apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādes un saņemt aukļu pakalpojumus, jo tādējādi arī bērnu vecākiem būs iespējams atgriezties darba tirgū. Aicinām bērnu vecākus izvērtēt iespēju pieteikt savus bērnus dzīvesvietai tuvumā esošajās privātajās izglītības iestādēs vai pie bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem,” aicina VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilona Raugze.

  VARAM izstrādātais risinājums ir izstrādāts kā pagaidu valsts atbalsta mehānisms, kas darbosies no 2013.gada 1.septembra līdz 31.decembrim, kad spēkā stāsies Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais ilgtermiņa risinājums rindu likvidēšanai pašvaldību PII.

   

  Linda Tilta
  Sabiedrisko attiecību nodaļa
  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
  Tālr.: 67026582
  E-pasts: prese@varam.gov.lv
  http://twitter.com/VARAM_Latvija
   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi