Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • TUKUMA NOVADS


      

  Novada izveidošanas gads: 2009

  Teritoriālās vienības: Tukuma pilsēta, Sēmes pagasts , Zentenes pagasts , Pūres pagasts , Jaunsātu pagasts, Irlavas pagasts , Lestenes pagasts , Tumes pagasts , Degoles pagasts , Džūkstes pagasts , Slampes pagasts

  Teritorijas platība: 1199,7 km2

  Novada centrs: Tukuma pilsēta

  Iedzīvotāju skaits: 32 455 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.tukums.lv

  Domes priekšsēdētājs: Ēriks LUKMANS

  Novada teritorija:

  Novads ieskauts Kurzemes pievārtē, un šejienieši sevi mūždien uzskatījuši par kurzemniekiem, jo viņos ir gan kurzemnieku lepnums un turība, gan kurzemnieku spīts un nepiekāpība. Tukums ir tā vieta, kur satiekas mazpilsētas miers ar mūsdienu dzīves spraigumu – viens otru nekādi netraucē skaļš un jautrs pasākums līdzās klusai un mierīgai muzeju apskatei. Vecpilsēta, ar laukakmeņu bruģi un vecajām mājām, ir kā radīta romantiskām pastaigām draugu pulkā vai divvientulīgos pārīšos. Dažādu paaudžu māksliniekiem – ideāla vieta radošās iedvesmas gūšanai.  Pilsētas centrs un strūklaka ir labākā vieta, kur norunāt randiņus, satikties dienā vai vakarā, vienalga - esi vecs vai jauns. Garšīgs ēdiens un omulīga atmosfēra kafejnīcās un krodziņos, viesmīlīgi un atsaucīgi cilvēki. Tāds ir Tukums! Ziemā Tukuma apkārtnē var izslēpoties pēc sirds patikas. Kam netīk lielais aukstums ārā, tie var slidot vai aizrautīgi uzspēlēt boulingu. Bet ja ziemā netīk kustēties ārā no mājas, tad šurp var doties pavasarī. Tad visapkārt zied ķirši, ābeles un bumbieres. Vasarā visapkārt virmo rožu smarža.  Ne jau velti saka – uz Tukumu pēc smukuma!
  Džūkstes pagasts ( agrāk Džūkstes – Pienavas pagasts ) savu nosaukumu ieguvis no Džūkstes un Pienavas upēm. Caur Džūkstes pagasta robežām vijās daudzi ceļi, piemēram, Jelgava – Tukums dzelzceļš, agrākais Maskavas – Ventspils dzelzceļš, kas savienoja Maskavu ar Ventspils ostu- būvēts 20 gadsimta sākumā. Jelgava – Tukums ceļš , Džūkste – Tukums, Džūkste – Irlava, Džūkste – Lestene, Džūkste – Dobele. Džūkstes pagastā ir 3 ciemati – Džūkste, Pienava un Lancenieki – bijušie kolhozi. Pagastam cauri vijās naftas vads 14,2 km garumā. Džūkstes ciematā ir 13 ielas, centrālā iela nosaukta Anša Lerha Puškaiša vārdā.
  Irlavas pagasts ir ir 11399 ha liela. Pagasta iedzīvotāju skaits šobrīd ir gandrīz 1700. Irlavas pagastā ir viens lielciems – Irlava, viens vidējciems – Vaski un mazciemi – Sāti, Snapji, Pētertāle un daļa no Vecsātiem. Irlavas pagasts atrodas Austrumkursas augstienes Spārnenes viļņotajā līdzenumā. Cauri pagastam tek Abava ar tās pieteku Roju, Viesata ar Prūseni. Pagasta dienvidu daļā ir daži mazi ezeriņi. Meži aizņem gandrīz 30% no teritorijas.
   
  Novada simboli: Durbes pils, Šlokenbekas muiža, Jaunmoku pils, Rideļu dzirnavas
   
       
   
  Galvenie dati par pašvaldību:
   
  Tukuma novada Domē ievēlēti 17 deputāti. Tukuma novada pašvaldības pakļautībā darbojas pašvaldības aģentūras „Tukuma novada sociālais dienests” „Tukuma sporta un atpūtas komplekss”, „Tukuma ledus halle”, Tukuma novada bāriņtiesa, Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļa, Tukuma Izglītības pārvalde, Tukuma muzejs, Tukuma tūrisma informācijas centrs, Tukuma bibliotēka, Irlavas bērnunams-patversme, 15 vispārējās izglītības iestādes, 6 pirmsskolas izglītības iestādes, mākslas, sporta un mūzikas skola.
   
  Daba:
   
  Novads izvietojies Slocenes upes ielejas krastos Ziemeļkurzemes augstienes dienvidaustrumu daļā, Talsu–Tukuma morēnu–fluviokēmu paugurainē. Pauguraines augstums Tukuma apkārtnē pārsniedz 100 metrus. Augstienes pamatā ir devona ieži, un tajā nav daudz derīgo izrakteņu. Kā nozīmīgākais praktiskajai izmantošanai atzīmējams Tukuma apkārtnes Daugavas svītas dolomīts. Sastopami arī labi izveidoti osi, kur iespējams iegūt celtniecībai derīgu granti. Rajonā ir samērā daudz saldūdens kaļķu, bet Slocenes upes un tās pieteku ielejās, atsevišķās ieplakās un bijušās Pauzera pļavās sastopama kūdra un dūņas. Tukuma reljefs ir atraktīvs no ainaviskā viedokļa un piedāvā lielu biotopu daudzveidību, sākot no mitrajām pļavām Slocenes palienē un tuvākajā apkārtnē līdz daudzo un dažādo pauguru virsotnēm ar tām raksturīgo floru un faunu. Šāda biotopu dažādība ir galvenais bioloģiskās daudzveidības nodrošināšanas priekšnoteikums, bet augsta bioloģiskā daudzveidība savukārt veicina visu pilsētas ekosistēmu produktivitāti un stabilitāti un tam ir izcila nozīme pilsētas ilgtspējas nodrošināšanā.
   
  Novada aktivitātes: 
   

  Aktīva dārzkopība un augļkopība notiek Tukuma novada Pūres pagastā - tur atrodas A/S Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas un SIA Pūres Dārzi lielie augļu dārzi. Jau 10 gadus SIA Pure Food ražo ievārījumus, sulas, augu un ogu piedevas ar tirdzniecības zīmi Pūre, kuri iecienīti ne tikai Latvijā, bet arī pāri tās robežām. 1994.gadā, reorganizējoties Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijai, izveidojas SIA”Pūres dārzi”, Valsts Pūres DIS, SIA”Pūres cehs”, ZKS ”Pūres Grauds”. No minētajiem uzņēmumiem nu jau vairāk kā 10 gadus sekmīgi strādā un attīstās uzņēmumi SIA "Pure Food" (bij. Pūres cehs), SIA "Pūres Dārzi" un AS "Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacija". Pēdējos desmit gados notikušās milzu pārmaiņas valsts ekonomikā atbalsojušās arī Tukuma pilsētā. Pārejas posmā no valsts uzturētas un kontrolētas saimniekošanas uz privāto iniciatīvu un tirgus diktētu biznesu pilsētā notikušas ievērojamas pārmaiņas uzņēmējdarbības vides attīstībā. Tukuma pilsētas teritorijā reģistrēts liels skaits dažādu uzņēmumu un iestāžu, kas nodrošina darbavietas vietējiem iedzīvotājiem un cilvēkiem no apkārtējām pašvaldībām. Vērtējot pēc strādājošo skaita tajos, vislielākais nodarbināto skaits ir apstrādes rūpniecībā.  Vietējie ražotāji savu produkciju var realizēt ne tikai Tukumā vai Tukuma rajonā, bet arī galvaspilsētā un Jūrmalā, jo transporta izdevumi un realizācijas termiņi ir minimāli. Pašvaldībai ir pozitīva un veicinoša attieksme pret vietējiem uzņēmējiem. Spēcīgi attīstīti ir vietējie būvuzņēmēji, un pilsētā iespējams iegādāties plaša sortimenta preces (t.sk. būvmateriālus, koksni utt.). Liela daļa kokapstrādes produkcijas tiek eksportēta uz ārzemēm, lielākoties uz tuvākajām Eiropas valstīm – Vāciju, Poliju, Dāniju, Zviedriju u.c. Šī nozare attīstās visstraujāk un nodrošina vietējos iedzīvotājus ar salīdzinoši lielu daudzumu darbavietām. Lai gan, kā atzīst uzņēmēji, pilsētā kvalitatīva darbaspēka resursi ir izsmelti, tāpēc darbinieki tiek meklēti arī ārpus Tukuma robežām. Tukuma novads izceļas arī ar saviem grandiozajiem ik gada svētkiem. Tukuma novada svētki notiks no 2010.gada 18.jūnija līdz 20.jūnijam. Šie svētki būs īpaši jo šogad Tukums atzīmēs 564.gadadienu, kopš kā miests minēts rakstos un 214.gadadienu kopš ieguvis pilsētas tiesības.

   
   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi