Šodien ir sestdiena,  16. decembris - Alvīne
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • SĒJAS NOVADS


      

  Novada izveidošanas gads: 2009

  Novada centrs: Loja

  Teritorijas platība: 230 km2

  Iedzīvotāju skaits: 2452 (2013.g.) 

  Mājas lapa: www.seja.lv

  Domes priekšsēdētājs: Guntis LIEPIŅŠ

  Novada teritorija:

  Braucot virzienā no Rīgas uz Valmieru (apmēram 40km), aiz Gaujas tilta abās ceļa pusēs sākas Sējas novada teritorija. Tā robežojas ar Krimuldas pagastu, Vidrižu pagastu, Saulkrastu pilsētu, Ādažu novadu un Inčukalna novadu. Sējas novads ir viena no senākajām apdzīvotajām vietām Latvijā. Senatnē Sējas novada teritorijā dzīvojuši lībieši, par ko liecina vairāki lībiešu kapu kalni (1.g.t. pirms Kr. - 1.g.t. pēc Kr. dz.) Tagadējais Sējas pagasts sastāv no bijušajiem Jaunās, Sējas un Grāves muižu iecirkņiem, un senatnē piederēja pie TURAIDAS novada. Kā senatnes liecinieki pagasta robežās atrasti „Batereju kalniņu kapi Vīlētāju, Plītu, Rāmnieku, Reinu, Vecozolu un Krastkalnu māju robežās, un krusta akmens Vīlētāju māju zemē. Agrāk pie pagasta piederējušais Badaciems, zvejnieku streijgabals. Sējas novada platība ir 230km2 (7,7% no Rīgas rajona un 0,35% Latvijas teritorijas). Teritoriālais iedalījums. Loja, Murjāņi, Pabaži, Gāršmuiža, Jaunkrimulda, Sēja, vasarnīcu ciemi „Ābelīte” un „Vaivariņi”.

  Novada simboli: Sējas novada dižozols, Piemiņas akmens pie vecās Sējas pagastmājas, Sējas muižas parks, Pabažu ezers

        

  Galvenie dati par pašvaldību:

  Pašvaldības domes padotībā darbojas šādas iestādes: Sējas pamatskola; Pabažu pamatskola; Sējas Mūzikas un Mākslās skola; Pirmsskolas izglītības iestāde „Bitīte”; Sējas bibliotēka; Ainavu bibliotēka; Pabažu bibliotēka; Lojas kultūras nams; Pabažu kultūras nams; Sējas sporta centrs. Pašvaldības domes padotībā ir pašvaldības aģentūra „Loja-Pabaži”. Pašvaldība ir dalībnieks šādas biedrībās: „Latvijas Pašvaldību savienība” un „Rīgas rajona Lauku attīstības biedrība” Pašvaldības sniegto pakalpojumu pieejamību pašvaldības teritoriālajās vienībās nodrošina šādi pakalpojumu centri: Lojā un Pabažos.

  Daba:

  Sējas novadā atrodas lieguma teritorijas - 16,0 ha (0,07%), 17 mikroliegumi meža biotopam (PLAT)- platlapju mežs, 77 dabiskie meža biotopi, kuros ir reti sastopamas un īpaši aizsargājamas sugas. Gaujas Nacionālais parks, Dzelves – Kroņa purva dabas liegums, daļa no „Aizsargājamā ainavu apvidus „Ādaži”” Aizsargājamās augu sugas – mellenāju kārkls, Virdžīnijas ķekarpaparde. Ainavu parks – Sējas parks 4,9 ha. Klimats ir mēreni silts un mitrs. Vasaras relatīvi vēsas, mākoņainas (vairāk kā 40% dienu gadā), ziemas ir samērā siltas ar biežiem atkušņiem (līdz 10 dienām mēnesī). Gada vidējā temperatūra 5,60C, janvāra vidējā temperatūra -4,90C, jūlijā temperatūra + 16,90C. Vidējais nokrišņu daudzums 550 – 650 mm gadā. Meži aizņem12736,4 ha (55,6%), privātpersonu īpašums ir 4814,8 ha (21%), pārējie meži ir A/S „Latvijas valsts meži” īpašumā un lietojumā. Novada mežu koku sugu procentuālā attiecība: priede 55%, egle11%, bērzs 27%, pārējās lapu koku sugas 7%. 

  Novada aktivitātes:

  Novada teritorijā atrodas dažādo resursi rūpnieciskai ražošanai: grants ieguves karjeri, kūdras purvi, māls, smilts, meži. Pašvaldība investējusi komunālā saimniecībā atjaunojot siltumtrases posmus un ūdensvadus. Darbs jāturpina siltumtrašu un mezglu sakārtošana, lai ekonomētu siltuma patēriņu. Pašvaldība plānveidīgi veic ceļu sakārtošanu un kopšanu. Ir izstrādāti tehniskie projekti Pabažu kultūras nama rekonstrukcijai un pirmsskolas izglītības iestādes „Bitīte” paplašināšanai, kā arī ūdenssaimniecības projekts Sējas ciemā un uzsākta ūdenssaimniecības projekta izstrāde Lojā. Izglītība ir pašvaldības prioritāte un izglītības funkciju veic pašvaldības iestādes Pabažu pamatskola, Sējas pamatskola, pirmsskolas izglītības iestāde “Bitīte” un Sējas mūzikas un mākslas skola, kā arī Murjāņu sporta ģimnāzija.

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi