Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • SALASPILS NOVADS


      

  Novada izveidošanas gads: 2004

  Teritoriālās vienības: Salaspils pilsēta un Salaspils lauku teritorija

  Teritorijas platība: 127 km2

  Novada centrs: Salaspils pilsēta

  Iedzīvotāju skaits: 23 352 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.salaspils.lv

  Domes priekšsēdētājs: Raimonds ČUDARS

  Novada teritorija:

  Salaspils novads atrodas Latvijas centrālajā daļā, Rīgas rajonā, Daugavas labajā krastā, Viduslatvijas zemienes Ropažu līdzenumā. Teritorijas ziemeļos plūst Mazā Juglas upe. Pilsētas teritorija ir 12 km2, lauku teritorijas kopējā platība – 115 km2. 15,8% teritorijas aizņem Rīgas HES ūdenskrātuve, 30,5% aizņem meži, bet lauksaimniecībā izmantojamā zeme - 32,5%. Salaspils atrodas 18 km attālumā no Rīgas. Tuvākās pilsētas ir Ikšķile (11 km), Ogre (18 km) un Baldone (21 km). Lauku teritorijā ir vairākas lielas apdzīvotas vietas, no kurām kā lielākās jāmin Saulkalne (1385 iedzīvotāji) un Acone (672 iedzīvotāji). Salaspils teritorijā ietilpst arī Doles sala un tajā esošais dabas parks. Pašreizējo lauku teritoriju veido ne tikai kādreizējā Salaspils pagasta zemes, bet arī daļa no kaimiņu pagastu – Stopiņu, Ropažu, Katlakalna, Ikšķiles un Doles – teritorijām. Apskatāmā teritorija rietumos robežojas ar Rīgas pilsētu, ziemeļos ar Stopiņu pagastu, dienvidos ar Daugmales pagastu, austrumos ar Tīnūžu pagastu, ziemeļaustrumos ar Ropažu pagastu un dienvidrietumos ar Ķekavas pagastu. Ar citām teritorijām Salaspili savieno divi transporta veidi – autoceļš un dzelzceļš. Pilsētu un lauku teritoriju šķērso Valsts nozīmes autoceļš Rīga – Daugavpils – Krāslava (A6), dienvidu daļā piekļaujoties pilsētas dzīvojamajai zonai. Šis ceļš nodrošina satiksmi starp Salaspili, Rīgu un Ogri. Rīgas apvedceļa posms Baltezers – Saulkalne (A4) austrumu daļā šķērso Salaspils lauku teritoriju, savienojot to ar Vidzemes šoseju, Tallinas šoseju un Baltezeru. Rīgas apvedceļa posms Salaspils – Babīte (A5) šķērso Rīgas HES aizsprostu un saista Salaspili ar Ķekavas, Mārupes un Olaines pagastiem. Ziemeļu daļā 1.šķiras ceļa Ulbroka – Ogre (P5) posms saista teritoriju ar Tīnūžu un Stopiņu pagastiem. Apskatāmajai teritorijai cauri stiepjas elektrificēta dzelzceļa līnija Rīga – Daugavpils. Teritorijā pavisam ir četras dzelzceļa stacijas – Dārziņi, Dole, Salaspils, Saulkalne. Brauciens no Salaspils līdz Rīgai neatkarīgi no izvēlētā transporta veida (autoceļš vai dzelzceļš) ilgst aptuveni 25 minūtes. Nelielā attāluma un ērtās satiksmes dēļ tiek veicināta diennakts migrācija – liela daļa Salaspils iedzīvotāju katru dienu brauc strādāt vai mācīties uz Rīgu.

  Novada simboli: Rīgas HES, Doles sala, Salaspils katoļu banzīca, Jāņa kalns

      

  Galvenie dati par pašvaldību:

  Salaspils novada pašvaldības pārziņā darbojas 21 iestāde. Tās ir 10 izglītības iestādes - 2 vidusskolas, Sākumskolu, Bērnu sporta skolu, Mūzikas un mākslas skolu un 5 pirmsskolas izglītības iestādes. No pašvaldības budžeta tiek piešķirts finansējums pirmsskolas pedagogu atalgojumam un izglītības infrastruktūras uzturēšanai un uzlabošanai, pasākumiem sporta, mūzikas un mākslas un interešu izglītības jomās. Sociālajā sfērā pakalpojumus iedzīvotājiem sniedz Sociālās aprūpes māja, Bāriņtiesa, Sociālais dienests, Nakts patversme, Pašvaldības policija, Sociālās palīdzības nams un Sabiedriskais centrs. Pašvaldības pārziņā ir arī bibliotēka, Daugavas muzejs, Salaspils memoriāls, Būvvalde, Dzimtsarakstu nodaļa un divi kultūras nami – “Enerģētiķis” un “Rīgava”. Veselības aprūpes pakalpojumus sniedz Saulkalnes veselības punkts un pašvaldības SIA “Salaspils veselības centrs”.

  Daba:

  Ievērojamākais daba Salaspils novadā ir Doles sala. Doles sala atrodas Salaspils teritorijas dienvidrietumu daļā. Līdz Rīgas HES aizsprosta uzcelšanai salas garums bija 8,7 km. Pašlaik tās augšdaļu appludinājusi Rīgas HES ūdenskrātuve, atlikušās daļas garums ir 5,2 km, platums 2 – 2,5 km. Ūdenskrātuve norobežota ar dambi, kura relatīvais augstums virs salas sasniedz 10 – 12 m. Salas platība 975 ha. Lielāko daļu salas aizņem plakans, nedaudz viļņots līdzenums ar absolūto augstumu 5–10 m virs jūras līmeņa. Mūsdienu reljefā ir saglabājusies bijušās Daugavas attekas – Lebjavas gultne 250–500 m platumā. Zemes virsmas absolūtais augstums virs jūras līmeņa šeit pazeminās līdz 1–5 m. Upes gultnes atliekas sadala salu divās daļās. Lejasdaļa saglabājusies maz izmainītā stāvoklī – liela daļa apaugusi ar mežu, iedzīvotāju skaits neliels. Doles salas augšdaļa, kura piekļaujas Rīgas HES aizsprostam, ir stipri vairāk pārveidota. Dzelzsbetona rūpnīca, malkas sagatavošanas laukums, zivju audzētava un dārzkopības sabiedrības rada rūpnieciska rajona iespaidu. Lielu daļu salas teritorijas aizņem izstrādātais grants karjers. 1987.gadā Doles salas dabas parks pārņemts valsts aizsardzībā ar mērķi saglabāt uz salas vēl palikušos kultūras un vēstures pieminekļus un nodrošināt rekreācijas resursu optimālu izmantošanu. Parks aizņem visu salas teritoriju. Doles salā atrodas arī aizsargājams dabas objekts – Doles salas dolomīta atsegums, kura platība ir aptuveni 0,5 ha.

  Novada aktivitātes:

  Pēdējos gados Salaspils novada attīstībā vērojama strauja izaugsme – renovētas vairākas pašvaldības iestāžu ēkas, atjaunoti ielu segumi, izbūvēts ielu apgaismojums. 2010. gadā un turpmākajos gados plānots turpināt ieguldīt līdzekļus tādiem mērķiem, kā energoefektivitātes paaugstināšana Salaspils sabiedriskajās ēkās, ielu seguma, atjaunošana un ielu izbūve, elektroapgaismojuma līniju uzlabošana. Jādomā arī par centralizētās kanalizācijas, ūdensapgādes un ceļu izbūvi pie jaunajām apdzīvotajām vietām Salaspilī, kuras attīstās ļoti strauji. Salaspilī aktīvi darbojas sabiedriskās (nevalstiskās) organizācijas, kuras apvieno dažāda vecuma un interešu iedzīvotāju grupas. Salaspils kultūras un sociālā dzīve nav iedomājama bez šo organizāciju rīkotajiem pasākumiem un aktivitātēm. Lielāko sabiedrisko organizāciju - Salaspils Daudzbērnu ģimeņu biedrību “Mārtiņsala”, Salaspils invalīdu biedrību, Salaspils pensionāru kopu, Salaspils represēto apvienības, kā  arī citu sabiedrisko organizāciju rīkotos un plaši apmeklētos pasākumus finansiāli atbalsta Salaspils novada dome.

    

   

   

   
   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi