Šodien ir sestdiena,  16. decembris - Alvīne
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • ROPAŽU NOVADS


     

  Novada izveidošanas gads: 2005

  Teritorilās vienības: Ropažu pagasts

  Teritorijas platība: 326,4 km2

  Novada centrs: Ropaži

  Iedzīvotāju skaits: 7142 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.ropazi.lv

  Domes priekšsēdētājs: Zigurds BLAUS

  Novada teritorija:

  Ropažu novads atrodas Latvijas vidusdaļā, gandrīz pašā Latvijas centrā. Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas uz dienvidiem no Ropažu novada - Ogres rajona Ikšķiles lauku teritorijā. Ropažu novads atrodas Vidzemē. Novada administratīvais centrs ir Ropaži. Cauri Ropažu novadam iet starptautiskā maģistrāle VIA Baltica, Lubānas šoseja. Novada platība ir 326,4 km2. Vairāk nekā 60 % teritorijas aizņem meži un ap 4% no teritorijas aizņem purvi. Gadā no mežiem izcērt ekvivalentā ap 2 % visas meža platības. Ropažu novadā reģistrēto iedzīvotāju skaits uz 01.07.2009. ir 6839. No kuriem 53 % ir sievietes, bet 47 % - vīrieši. Pēc nacionālā sastāva - latvieši 73 %, krievi 18 %, baltkrievi 2.5 %, ukraiņi 2 %, poļi 1.5 % un pārējie 3 %. Ropaži, Zaķumuiža, Silakrogs, Mucenieki, Tumšupe, Kākciems.

  Novada simboli: Ropažu pilsdrupas, Zaķumuižas muiža, Kangaru ezers, Ropažu baznīca

    

  Galvenie dati par pašvaldību:

  Ropažu novada pašvaldības iedzīvotāju pārstāvību nodrošina to ievēlēts pašvaldības lēmējorgāns – Ropažu novada dome, kas pieņem lēmumus; nosaka pašvaldības institucionālo struktūru; lemj par autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu īstenošanu un par kārtību, kādā nodrošina pašvaldībai deleģēto valsts pārvaldes funkciju un pārvaldes uzdevumu izpildi; izstrādā un izpilda pašvaldības budžetu. Pašvaldības dome atbilstoši kompetencei ir atbildīga par pašvaldības institūciju tiesisku darbību un finanšu līdzekļu izlietojumu. Ropažu novada dome, atbilstoši Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likumam, sastāv no 15 deputātiem.

  Daba:

  Ropažu novada lielākā upe ir Lielā Jugla. Lielā Jugla pieder Daugavas baseinam. Tā sākas Vidzemes augstienē, satekot 34 km garajai Sudai un 53 km garajai Mergupei netālu no Sidgundas. Upes ieleja lielākoties ir visai šaura, apt. 50 – 100 m, krastu augstums daudzviet 4 – 6 m. Ietekot Juglas ezerā, Lielā Jugla veido kopējo deltu ar Mazo Juglu. Lielās Juglas garums ir 63 km, baseina platība - 1630 km². Upes kritums ir 71 m, slīpums uz 1 km 1,1 m. Augštecē upe tek straujāk, lejtecē tā kļūst lēnāka. Lielā Jugla veido daudz līkumu, salu un pussalu. Garākās Lielās Juglas pietekas labajā krastā ir Tumšupe, Krievupe, Urga. Kreisā krasta pieteka - Pietēnupe - tek cauri Pietēnezeram. Pa Ropažu novada un Allažu pagasta robežu tek Arupīte. Ropažu novada lielākie ezeri ir Silezers un Lielkangaru ezers.

  Novada aktivitātes:
   
  Ropažu novadā aktīvi darbojas vietējā rīcības grupa (VRG) - biedrība „Ropažu partnerība” - ir dibināta 2009.gada 20.jūlijā, kad Ropažos notika Partnerības dibināšanas sapulce. Tajā apstiprināti Partnerības statūti, ievēlēta valde un definēti Partnerības veicamie uzdevumi un darba plāns. Partnerība ierakstīta LR Biedrību un nodibinājumu reģistrā 2009. gada 17. septembrī. Partnerības darbības vispārīgais mērķis ir attīstīt un veidot dzīvošanai labvēlīgu vidi Ropažu novada teritorijā un paaugstināt dzīves kvalitāti tās iedzīvotājiem. Interesantas aktivitātes Ropažu novadā veic klubs Rodenpoys. Klubs nodarbojas ar Ropažu (Rodenpois - no līvu val. Dzelzs dēls) viduslaiku vēstures atveidošanu 14.gs. Klubs "Rodenpoys" piedāvā viesiem ielūkoties šajā laika posmā, kad Ropažu pilī dzīvoja Vācu ordeņa brāļi ar kalpiem un vietējiem iedzīvotājiem līviem. Rādot un stāstot par viņu apģērbu, rotām, ieročiem, bruņām un sadzīves priekšmetiem, un beidzot ar zobencīņu kara mākslu, lokšaušanu, šķēpmešanu iesaistot tajā arī viesus.

  Aktīvi darbojas biedrība „Aktīvi vecāki – Ropažu novadam”, kuras darbības mērķis ir bērnu un jauniešu interešu aizstāvība, ģimeņu aktivizēšana dažādām kopīgām brīvā laika pavadīšanas aktivitātēm.

  Ropažu novada pašvaldības kultūras un izglītības centrs kļuvis par atpazīstamu plašā mēroga pasākumu organizētāju. Ropažu novadā tiek organizēti gan Vislatvijas tradicionālie pasākumi kā Lieldienu ieskandināšana, gan Jāņi. Kā tradīcija jau trīs gadus notiek pasākumus „Ropažu novada lepnums”, kurā iedzīvotāji saka paldies saviem novadniekiem, kas sava novada vārdu nesuši pasaulē un Latvijā, kas nav bijuši vienaldzīgi pret līdzcilvēkiem un nelaimē nonākušajiem, kas bijuši uzteicami sava darba darītāji un pašaizliedzīgi veikuši brīvprātīgo darbu novada attīstības labā.

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi