Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • OLAINES NOVADS


      

  Novada  izveidošanas gads: 2009            

  Teritoriālās vienības: Olaines pilsēta un Olaines pagasts

  Teritorijas platība: 296 km2

  Iedzīvotāju skaits: 20 496 (2013.g.)

  Novada centrs: Olaine

  Mājas lapa: www.olaine.lv

  Domes priekšsēdētājs: Andris BERGS

  Novada teritorija:

  Olaine atrodas 20 km attālumā no Rīgas. Pilsētas tiesības tā ieguva 1967. gadā. Olaines pagasts kā pašvaldība dibināts pēc zemnieku brīvlaišanas Vidzemē 1819. gadā. 1871. gadā uzcelts Olaines pagastnams, sagrautās ēkas vietā 1932. gadā pēc arhitekta Eižena Adama projekta uzcelts jauns pagastnams, viens no pirmajiem Latvijas Republikā, nodedzis 1978. gadā. 1909. gadā Rīgas apriņķī ir Olaines pagasts ar tā sastāvdaļu Bieriņu pagastu. 1935. gadā Olaines pagasta platība bija 154 km² un tajā dzīvoja 1035 iedzīvotāji, no tiem 509 vīrieši un 526 sievietes. 1945. gadā pagastā izveidoja Olaines un Baložuciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Rīgas rajona Olaines ciemam 1951. gadā pievienoja likvidēto Baložu ciemu. 1963. gadā Olaines ciemam pievienoja Dalbes ciemapadomju saimniecības «Olaine» teritoriju, bet Olaines ciema kolhoza «Daugava» teritoriju un daļa valsts meža fonda zemju pievienoja Katlakalna ciemam. 1965. gadā tiek izveidots Olainespilsētciemats, bet pārējo Olaines pagasta teritoriju pievieno Dalbes ciemam. 1990. gadā Dalbes ciems reorganizēts par pagastu un pārdēvēts par Olaines pagastu. 2009. gadā Olaines pagasts apvienojās ar Olaines pilsētu izveidojot Olaines novadu. Olaines novads cieši saistīts ar Rīgas tuvumu un tās izvietojumu pie sena Eiropas nozīmes tirdzniecības un pasta ceļa. Ciematam lielceļa malā bijuši dažādi nosaukumi - piemēram, Skadiņu ciems. Tikai 17.gadsimtā, kad Misas pietekas Olaines upītes ielokā tika uzcelta baznīca, ēka un draudze ieguva Olaines vārdu. Mūsdienās Olaines vārdu pārņēmusi Olaines pilsēta, bet vēsturiskais centrs nu jau pārtapis par Olaines pagastu.

  Novada simboli: Olaines vēstures un mākslas muzejs, Nordic Industrial Park ekspozīciju zāle, Olaines bibliotēka, Olaines mežezers

          

  Galvenie dati par pašvaldību:

  Domes darbu vada priekšsēdētājs – Andris Bergs. Domes sēdēs izskata tos jautājumus, kuri pirms tam ir izskatīti pastāvīgi darbojošās komitejās, kurās darbojas domē ievēlētie deputāti. Pašvaldības līdzekļi tiek mērķtiecīgi izlietoti pašvaldības funkciju izpildes nodrošināšanai. Pilsētas attīstībai tiek piesaistīti lieli investīciju resursi. Aktīvi tiek risināti infrastruktūras attīstības jautājumi, kā rezultātā būtiski palielinās nekustamā īpašuma tirgus vērtība. Olaines pilsētas domes vadība skaidri apzinās, ka pilsētas ekonomiskās un sociālās attīstības problēmas vēl joprojām nav pilnībā atrisinātas. Tāpēc ir jāturpina iesāktais darbs Olaines iedzīvotāju labā, koordinējot un saskaņojot pašvaldības, valsts un uzņēmēju intereses, kā arī risinot pilsētas teritorijas attīstības problēmas. Olaines pašvaldība aktīvi sadarbojas ar pašvaldības uzņēmumiem, palīdzot risināt jautājumus ūdensapgādes, siltumapgādes, pilsētas labiekārtošanas, veselības, sociālās un citās jomās, kuri skar Olaines pilsētas iedzīvotājus, kā arī realizējot kopīgus projektus.

  Daba:

  Olaines novads atrodas Viduslatvijas zemnies Tīreļu līdzenumā. Augstākā vieta pagastā - pāri par 20 m vjl. pagasta dienvidaustrumu daļā. Novadā atrodas upes: Ežupe, Jāņupe, Putrupe, Misa, Medaine, Olainīte, Pupla. Kā arī Stūrīšu ezers (16,7 ha). Teritorijā ir atrodami arī dažādi purvi: ziemeļu malā daļa no Cenas tīreļa, ziemeļu malā arī daļa no Medema purva, daļa no Ēbeļmuižas purva (kopplatība 1 237 ha), Kalves tīrelis129 ha), Plakanciema purvs(105 ha), Medņu tīrelis (64 ha).

  Novada aktivitātes:

  Olaines pilsētas dome un tās iestādes sadarbojas ar dažādām institūcijām Latvijā un ārvalstīs, tādējādi sekmējot attīstību un pieredzes apmaiņu. Gadu gaitā Olainei radušās vairākas sadraudzības pilsētas, ar kurām jau ilgstoši tiek veidota sadarbība sociālajos, izglītības un kultūras jautājumos: Zviedrijā – ar Karlskogu, Odeshogu, Vadstenu un Somijā – ar pilsētu Riihimaki, Polijā – ar Nova Saržinas pilsētu. Izveidojas sadraudzība ar Krievijas pilsētu Ivangorod un Lietuvas pilsētu Anikščai. Ar Odeshogu, Karlskogu un Riihimaki noslēgti sadraudzības un sadarbības līgumi. Noslēgtās vienošanās paredz plaša spektra pilsētu iedzīvotāju un organizāciju sadarbību - informācijas apmaiņu, sadarbību sociālās palīdzības un veselības aprūpes jomā, izglītības un bērnu aprūpes jomā, pašvaldību īpašuma pārvaldīšanā, kultūras un brīvā laika pavadīšanā, nevalstisko organizāciju un biedrību sadarbību, demokrātijas attīstībā, bezdarbnieku nodarbinātībā, pašvaldību darbinieku kapacitātes un pašvaldību darba efektivitātes paaugstināšanā. Jau par tradīciju ir kļuvuši Olaines pilsētas svētki, kas priecē iedzīvotājus ar krāšņu gājienu, koncertiem un rokfestivālu “BombArts”, kurā piedalās ne tikai olainieši, bet arī viesi no sadraudzības pilsētām. Olaine iet kopsolī ar laiku un pilsēta kļūst sakoptāka, attīstās infrastruktūra - tiek darīts viss, lai iedzīvotāji justos droši, lai apzinātos Olaini kā savas mājas un veicinātu tās labiekārtošanu un augtu līdz ar to. Olaines novadā tiek veidotas arī aktivitātes atbilstoši uzņēmējdarbības specifikai. Vadītāji organizē sabiedriskus pasākumus - izstādes, tikšanās, diskusijas un atpūtas brīžus, brīvprātīgo kustību, jauniešu brīvā laika izmantošanas pasākumus.

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi