Šodien ir sestdiena,  16. decembris - Alvīne
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •  

   

  LIELVĀRDES NOVADS


      

  Novada izveidošanas gads: 2004

  Teritoriālās vienības: Lielvārdes pilsēta ar lauku teritoriju, Jumpravas pagasts, Lēdmanes pagasts

  Teritorijas platība: 225,7 km2

  Novada centrs: Lielvārde

  Iedzīvotāju skaits: 11 131 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.lielvarde.lv

  Domes priekšsēdētāja: Santa LOČMELE

  Novada teritorija:

  Pilsētas statusu Lielvārdes ciemats ieguva 1992. g. 5. martā. Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā 2004. g. 16. novembrī Lielvārdes pilsētu ar lauku teritoriju pārveidoja par Lielvārdes novadu. Attālums no Rīgas 52 km (autoceļš A6), no Ogres 16 km. Pilsētas teritorija plešas uz austrumiem no pilsētas, no Daugavas dienvidos gandrīz līdz Ogres upei ziemeļos. Lielvārdes pilsēta ar lauku teritoriju robežojas ar Jumpravas, Lēdmanes pagastiem,  Ķeguma novada Rembates un Birzgales pagastiem.

  Novada simboli: Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs, Lielvārdes pilskalns un viduslaiku pils vieta, Lielvārdes luterāņu baznīca

            

  Galvenie dati par pašvaldību:

  Lielvārdes pašvaldība finansē 6 izglītības iestādes, tajā skaitā vidusskolu, 2 pamatskolas, vienu pirmskolas izglītības iestādi, bērnu un jauniešu sporta skolu un mūzikas skolu. Lielvārdes pašvaldībā plaši tiek atbalstīta kultūras joma. Pašvaldības pārziņa ir kultūras nams, muzejs, 2 bibliotēkas un darbojas 9 amatieru kolektīvi. Domes pieņemto lēmumu izpildi, darba organizatorisko un tehnisko apkalpošanu, kā arī deleģēto valsts pārvaldes funkciju izpildi realizē administrācija - pašvaldības izpilddirekcija, tas ir: izpilddirektors un viņa vietnieks, atbildīgā sekretāre, tehniskā sekretāre, divi juristi, projektu koordinatore, kultūras, izglītības un sabiedrisko attiecību speciālists, Lielvārdes būvvalde, finanšu un grāmatvedība nodaļa, komunālā un saimniecības daļa, pašvaldības izdevums “Lielvārdes Ziņas”, pašvaldības policija, dzimtsarakstu nodaļa un dzīvesvietas deklarēšanas nodaļa.

  Daba:

  Lielvārde ir jauna pilsēta ar dziļām vēsturiskām saknēm Daugavas labajā krastā. Lielvārdes vēsturiskā attīstība saistījusies ar Daugavu. Ar dolomīta kraujām ieskauto ieleju aizpildījusi Ķehuma ūdenskrātuve; augstāki krasti vēl pilskalna malā, pie Rumbiņas ietekas (tajā iesniedzas līcis). Pato pilsēta atrodas Lejasdaugavas senlejas paplatinājumā 40 – 49 m vjl. (ūdenskrātuves līmenis 32 m vjl). Lauku teritorijā augstākā vieta tās ZA ir 75 m vjl.; pret Daugavu vērsts Viduslatvijas nolaidenums. Tā nogāzē pēdējos 2.5km Kaibalas kritums ir 20. 1/3 teritorijas aizņem meži, kas veido masīvus Z un ZA daļā. Pārējā teritorija ir sen lauksaimnieciski apgūta, ar iekoptiem tīrumiem.

  Novada aktivitātes:

  Lielvārde ir bijušā Ogres rajona otrs lielākais centrs, kura ģeogrāfiskais stāvoklis un saimnieciskās aktivitātes veicināja strauju izaugsmi 20.gs. 60 – 70. gados. Pēc 2. pasaules kara Lielvārdes saimnieciskā funkcijas attīstījās galvenokārt ar rajona lauksaimniecības apkalpošanu un vietējās produkcijas pārstrādi (augļi, dārzeņi, piens, alus, maize). Te atradās bijuša Ogres rajona LLT un Agroķīmijas bāze, meliorācijas celtniecības bāze, PMK, sadzīves pakalpojumu kombināts, Ķeguma patērētāju biedrība. Lauku teritorijā atradās saimnieciski spēcīgais kolhozs „Lāčplēsis”.

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi