Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •  JAUNPILS NOVADS


   

               

  Novada izveidošanas gads: 2009.g.

  Teritoriālās vienības: Jaunpils pagasts, Viesatu pagasts

  Novada centrs: Jaunpils pilsēta

  Teritorijas platība: 210,2 km2

  Iedzīvotāju skaits: 2698 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.jaunpils.lv

  Novada domes priekšsēdētāja: Ligita GINTERE

  Novada teritorija

  Jaunpils novads robežojas ar Dobeles novadu, Tukuma novadu, Kandavas novadu un Brocēnu novadu. Tas atrodas 80 km attālumā no Rīgas, 30 km attālumā no Tukuma un 20 km attālumā no Dobeles. Jaunpils novads atrodas apvidū, kur Zemgales līdzenums pakāpeniski pāriet paugurotā Austrumkursas augstienē. Tā teritorijai raksturīgs viegli paugurains reljefs, caur pagasta teritoriju tek vairākas mazas upītes. Jaunpils novads var lepoties ar bagātīgu kultūrmantojuma klāstu. Novadā ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi – Jaunpils baznīca, Jaunpils viduslaiku pils, Jaunpils muižas parks, Dievkalns un Veckuipju pilskalns kā arī dažādi vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi. Jaunpils novada kultūrvēsture saistīta ar Krišjāņa Barona vārdu, Struteles muižā dzimis, muižas teritorijā bijušas viņa dzimtas mājas. Krišjāna Barona vārdu ilgus gadus nesusi pamatskola, kura atradusies gan Struteles muižā, gan vēlāk līdz 2008.gadam. Viesatu pagasta „Ķunķuros” dzimis ievērojamais latviešu kartogrāfs Matīss Siliņš (1861-1942).                                                                      

  Novada teritoriju šķērso valsts nozīmes autoceļš Tukums – Auce, tuvākā automaģistrāle Rīga – Liepāja atrodas 8 km attālumā.  

  Novada simboli

  Jaunpils baznīca, Jaunpils viduslaiku pils, Jaunpils ozols

    

  Galvenie dati par pašvaldību

  Jaunpils novadā pašvaldību funkciju izpildi nodrošina pašvaldības darbinieki, pārvaldes struktūrvienības vai iestādes, kā arī ir izveidoti pašvaldības uzņēmumi. Visas pašvaldības struktūrvienības ir tieši pakļautas novada domes priekšsēdētājam. Ceļš, kā īstenot sabiedrības daļas interešu vai vajadzības apmierināšanu, ir nevalstisko organizāciju darbība. Jaunpils novadā šobrīd aktīvi darbojas biedrības: „Levestes spicie”, „Jaunpils RAC „Rats”, „Dzīpars”, „Kamenes”, Tukuma dārzkopības biedrības Jaunpils nodaļa, Latvijas Sarkanā Krusta Tukuma RK Jaunpils pirmorganizācija, Mednieku klubs „Jaunpils”, Tukuma invalīdu biedrības Jaunpils nodaļa, „Vīgriezes un pensionāru apvienība „Jaunpils””. Novada kultūras dzīvi koordinē pašvaldības aģentūra „Jaunpils”, kuras sastāvā ietilpst Jaunpils un Viesatu kultūras nami, Jaunpils un Viesatu bibliotēkas, kā arī Jaunpils muzejs. Novadā ir plašs kultūras pasākumu kopums. Šeit darbojas 2 tautas deju kolektīvi, jauktais koris, vairāki bērnu ansambļi, pensionāru ansamblis, līnijdeju grupa un audēju pulciņš. Daudz un dažādas kultūras aktivitātes notiek arī skolā.

  Daba
   
  Viens no iespaidīgākajiem Jaunpils dabas apskates objektiem viennozīmīgi ir lielais ozols. Tā apkārtmērs ir 8,10 m, augstums16,5 m, vainaga projekcija 70 m2, zaru garums līdz 10,5 m. Jaunpils novadā ļoti raksturīgas ir arī daudzās Novada teritorijā ir izteikta lauksaimnieciskā ražošana. Lielākie lauksaimniecības uzņēmumi novadā ir a/s LIS “Jaunpils”, Kurzemes CMAS, SIA „Joži”, SIA „Īves grupa”, SIA „Zentenes lauksaimnieks”, kā arī daudzās zemnieku saimniecības. Galvenās specializācijas nozares ir graudaugu (kvieši, mieži, rapsis) audzēšana un piena –gaļas lopkopība. Daļa zemnieku saimniecību darbojas netradicionālās lauksaimniecības jomā – bioloģiskā lauksaimniecība, lauku tūrisms, zivkopība, biškopība. Jaunpils novada rūpniecības uzņēmumi darbojas visdažādākajās nozarēs - SIA “Ēnavas” apsaimnieko Ēnavas purvu, izstrādājot kūdras briketes, produkcijas lielāko daļu eksportējot uz Eiropas valstīm, Ar senām un labām tradīcijām pagastā darbojas „Jaunpils pienotava”. "Jaunpils pienotavas" pamatdarbības veids ir piena produkcijas ražošana un realizācija, patlaban kompānija koncentrējusies uz eksporta tirgiem. Svarīgākā eksporta valsts ir Krievija. Jau vairāk kā 10 gadus Jaunpilī veiksmīgi darbojas uzņēmums SIA „Līvas grupa”, savas darbības laikā arvien papildinot piedāvātās produkcijas klāstu, kas šobrīd ietver - PVH logus un durvis, koka logus un durvis, koka/alumīnija fasādes un ziemas dārzi, jumta logus, garāžu vārtus, koka kāpnes, kā arī kopš 2007.gada pildrežģu mājas. Jauns un interesants uzņēmums ir „Saules fabrika”, kura ražo plašu kosmētiskās produkcijas klāstu – vannas sāļus, vannas bumbas, ziepes, šampūnus u.c. ražotus no dabīgajām izejvielām.
   
  Novada aktivitātes

  Novada teritorijā ir izteikta lauksaimnieciskā ražošana. Lielākie lauksaimniecības uzņēmumi novadā ir a/s LIS “Jaunpils”, Kurzemes CMAS, SIA „Joži”, SIA „Īves grupa”, SIA „Zentenes lauksaimnieks”, kā arī daudzās zemnieku saimniecības. Galvenās specializācijas nozares ir graudaugu (kvieši, mieži, rapsis) audzēšana un piena-gaļas lopkopība. Daļa zemnieku saimniecību darbojas netradicionālās lauksaimniecības jomā – bioloģiskā lauksaimniecība, lauku tūrisms, zivkopība, biškopība. Jaunpils novada rūpniecības uzņēmumi darbojas visdažādākajās nozarēs - SIA “Ēnavas” apsaimnieko Ēnavas purvu, izstrādājot kūdras briketes, produkcijas lielāko daļu eksportējot uz Eiropas valstīm, Ar senām un labām tradīcijām pagastā darbojas „Jaunpils pienotava”. "Jaunpils pienotavas" pamatdarbības veids ir piena produkcijas ražošana un realizācija, patlaban kompānija koncentrējusies uz eksporta tirgiem. Svarīgākā eksporta valsts ir Krievija. Jau vairāk kā 10 gadus Jaunpilī veiksmīgi darbojas uzņēmums SIA „Līvas grupa”, savas darbības laikā arvien papildinot piedāvātās produkcijas klāstu, kas šobrīd ietver - PVH logus un durvis, koka logus un durvis, koka/alumīnija fasādes un ziemas dārzi, jumta logus, garāžu vārtus, koka kāpnes, kā arī kopš 2007.gada pildrežģu mājas. Jauns un interesants uzņēmums ir „Saules fabrika”, kura ražo plašu kosmētiskās  produkcijas klāstu – vannas sāļus, vannas bumbas, ziepes, šampūnus u.c. ražotus no dabīgajām izejvielām.

   

   Foto: Dziedava

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi