Šodien ir sestdiena,  16. decembris - Alvīne
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 • INČUKALNA NOVADS


          

  Novada izveidošanas gads: 2006.g.           

  Teritoriālās vienības: Vangažu pilsēta, Inčukalna pagasts

  Teritorijas platība: 112,2 km2

  Novada centrs: Inčukalns

  Iedzīvotāju skaits: 8422 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.incukalns.lv

  Domes priekšsēdētājs: Aivars NALIVAIKO

  Novada teritorija

  Ja citur zelts ir zemē, tad Inčukalnā - gaisā. Tā par Inčukalnu 30.gados rakstīja žurnāls „Atpūta”.  Novadā kūsā kultūras dzīve. Jā, inčukalnieši ir bagāti, bet ne iedomīgi. Inčukalna novads vienmēr ir vieta, kur atgriezties. Inčukalna novads ir liels novads Rīgas reģionā, 30 km attālumā no Rīgas, par kuru pirmās ziņas meklējamas 1436.gadā, kad lībietim Hincem te tiek ielēņota zeme un nosaukta par Hincenbergu. Līdz ar pirmo Atmodu šis nosaukums tika latviskots – Inčukalns. Tā sastāvā kopš Teritoriāli administratīvās reformas 2009.gada 1.jūlijā ietilpst Inčukalna pagasts, apdzīvotas vietas – Egļupe un Gauja, kā arī Vangažu pilsēta. Inčukalna novada kopējā platība ir 112km2. Iedzīvotāju skaits - ~ 8500. Inčukalna pagasts 2006.gadā kļuva par novadu, kura ziemeļu robeža 20 km garumā iet pa krāšņo Vidzemes rotu – Gauju. Lielākās apdzīvotās vietas ir lielciems Inčukalns – ap Inčukalna dzelzceļa staciju; lielciems Gauja jeb Gaujaslīči – Vidzemes šosejas 47 km; mazciemi – Indrāni – bijušās Inčukalna muižas apkaimē, Sēnīte jeb Krustiņi – ap bijušo restorānu Sēnīte, Griķi – Tīnūžu šosejas malā starp Vangažu pilsētu un dzelzceļu.

  Novada simboli

  Inčukalna Velnala, Vangažu baznīca, A.Ludiņas mākslinieku dārzs, Gaujas senlejas meži

    

   

  Galvenie dati par pašvaldību

  Inčukalna novads savus spārnus, kā jau lielākā daļa citu administratīvo vienību, izpleta pagājušā gada 1.jūlijā, kad Inčukalns apvienojās ar Vangažu pilsētu. Lai arī sākotnēji reforma bija kā darvas karote medus mucā, jo visus Latvijas iedzīvotājus gaidīja pārmaiņas, kas sākotnēji nebija pat īsti aptveramas. Šobrīd darbs rit pilnu sparu un šķiet, ka lielākoties ar lielajām pārmaiņām jau aprasts. Novada pašvaldībā ievēlēti 15 deputāti. Inčukalna novada dome ir Rīgas rajona lauku attīstības biedrības biedrs, kas nodrošina iespēju pašvaldības teritorijā reģistrēto biedrību un nodibinājumu dalību „LEADER+” ietvaros organizētajos projektu konkursos. Svarīgākais domei nākotnē ir turpināt uzsākto ilglaicīgu novada attīstības koncepcijas izstrādi, sabalansējot to ar finanšu resursu apjomu. Ir jāstrādā tā, lai nākamo gadu budžeti tiktu veidoti balstoties ilgtermiņa skatījumā uz novada attīstības iespējām.

  Daba

  Inčukalna novads ir bagāts mežiem un citām dabas veltēm. Inčukalnam cauri plūst četras Gaujas kreisā krasta pietekas: Egļupe jeb Zustrene, Dzelzāmura upīte jeb Inčupe, Stalšēnupīte un Straujupe. Novada kopplatība ir 10706 ha. 608,4 ha novada teritorijas ietilpst Gaujas Nacionālajā parkā. 70% Inčukalna teritorijas aizņem meži, pļavas, krūmāji, parki, upes un dīķi.

  Novada aktivitātes

  Svarīgu lomu pilsētā ieņem ražošanas zona. 1957.gadā vienlaicīgi tika celts gan Vangažu ciemats (sākotnēji Oktobra ciemats), gan Dzelzsbetona rūpnīca (ģeologi 1955.gadā šeit konstatēja labus grants krājumus). Arī kultūras dzīve kūsā arī Vangažu kultūras namā. Arī šeit dzied, dejo un spēlē teātri. Kultūras nams ir mājvietas arī pasākumiem, kurus organizē krievu, ukraiņu un baltkrievu kopienas. Par tradīciju kļuvis arī starptautiskais tautu kultūru festivāls „Slāvu vainags”, kurš norisinās katru otro gadu un sava vēriena dēļ, nu jau notiek nevis kultūras namā, bet brīvdabas estrādē.

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi