Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •   IKŠĶILES NOVADS


         

  Novada izveidošanas gads: 2004.g. 

  Teritoriālās vienības: Ikšķiles pilsēta ar lauku teritoriju

  Novada centrs: Ikšķiles pilsēta

  Teritorijas platība: 132,1 km2                

  Iedzīvotāju skaits: 9088 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.ikskile.lv

  Domes priekšsēdētājs: Indulis TRAPIŅŠ

  Novada teritorija

  Pagasta centrs ir Tīnūži, kas atrodas 6 km attālumā no Ikšķiles un 7 km attālumā no Ogres. Ikšķiles novads ir viena no vissenāk apdzīvotajām teritorijām Latvijā. Jau kopš 9. gadsimta pie Daugavas atradies lībiešu ciems ar nosaukumu “ÜKS KÜLA”, kas nozīmējis- “viens ciems” vai “pirmā apmetne”. Vairāk nekā pirms 800 gadiem šeit aizsākušies Latvijas un pat Eiropas nozīmes vēstures notikumi. 1185.gads- Ikšķiles dibināšanas gads- saistās ar pirmās mūra baznīcas un pils celtniecību Baltijā.  2010. gadā Ikšķiles pilsēta svin savu 825 gadu jubileju, aicinot uz daudzkrāsainiem un tematiskiem pasākumiem gan ikšķiliešus, gan interesentus no citām Latvijas pilsētām. Klusa un mierīga mazpilsēta, saglabājot sevī pagātnes klātbūtni, tagad iezīmē arī mūsdienīgas pilsētas vaibstus. Tā ir pilsēta, kas attīstās, kļūst arvien sakārtotāka un skaistāka. Viens no pirmajiem novadiem Latvijā ir Ikšķiles novads. Tā pirmsākumi saistās ar 1997.gadu, apvienojoties Ikšķiles pilsētai ar Tīnūžu pagastu. Tīnūžu pagasts robežojas ar Ogres novadu, Ropažu novadu un Salaspils novadu, aptver Ikšķiles pilsētu un dienvidu daļā piekļaujas Daugavai. Daugava šķir Ikšķiles novadu no Ķekavas un Ķeguma novada. Ikšķiles novadā ir apdzīvotas vietas: Tīnūži, Turkalne, Ceplīši, Dobelnieki, Kalnāji un Elkšņi.

  Novada simboli

  Sv.Meinarda sala ar pirmās mūra celtnes Baltijā - baznīcas drupām, gleznotāja J.Kugas māja, Piemiņas akmens Ikšķilei

    

  Galvenie dati par pašvaldību

  1992.gada 17. decembrī Ikšķilei piešķīra pilsētas tiesības. 1997. gadā  Ogres rajona Ikšķiles pilsēta tiek apvienota ar Ogres rajona Tīnūžu pagastu un izveidota Ogres rajona Ikšķiles pilsēta ar lauku teritoriju (lauku teritoriju veido Tīnūžu pagasts). 2004. gadā  Ikšķiles pilsētas ar lauku teritoriju dome pieņem lēmumu par Ikšķiles novada izveidošanu. Iedzīvotāju skaits- 6403. 2007. gadā  Ikšķiles novads pēc Latvijas Administratīvi teritoriālā iedalījuma projekta apstiprināšanas saglabā savu neatkarību kā patstāvīgs novads. Ikšķiles novada pašvaldība aktīvi iesaistās dažādos projektos. 2010.gadā pabeigti ūdensvada un kanalizācijas tīklu iebūves darbi 2008.gada noslēgtā līguma "Ūdensvada un kanalizācijas tīklu atjaunošana un paplašināšana Ikšķilē" ES Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta "Ikšķiles ūdenssaimniecības attīstības I kārta" ietvaros. Projekta realizācijas gaitā skartās ielas tika pilnībā noasfaltētas, kas ir liels ieguvums Ikšķiles ielu tīkla sakārtošanā.

  Daba

  Neskatoties uz Rīgas tuvumu un samērā blīvu apdzīvotību Latvijas apstākļiem mežu īpatsvars Ikšķiles lauku teritorijā ir tuvu Latvijas vidējam, apmēram 42% no teritorijas. Pavisam šeit ir 5875 ha mežu. Daļa no mežiem Zilo kalnu apvidū veido Ogres pilsētas zaļo zonu un iekļauti dabas parkā " Ogres Zilie kalni". No aizsargājamiem augiem Ikšķiles teritorijā savvaļā sastopami; zviedru pīlādzis, pundurbērzs, jumstiņu gladiola, parastā armērija, meža vizbulis, silpurene un ļoti daudz citu Latvijā reti sastopamu augu. Aizsargājamie koki:

  • Turbu ozols Turkalnē, stumbra apkārtmērs 7m;
  • Relziķu ozols pie Turkalnes, stumbra apkārtmērs 5,3m;
  • Liepa Tīnūžos, stumbra apkārtmērs 4,8m;
  • Kadiķis Kranciemā, stumbra apkārtmērs 0,9m.

  Ikšķiles novada veidošanās un attīstība vienmēr ir bijusi saistīta ar galvenajām upēm: Daugavu un Mazo Juglu. Kādreiz novadā ir bijušas daudzas mazas upītes un strauti, taču visas ir tikušas regulētas un tagad pilda vairs tikai novadgrāvju funkcijas. Mazā Jugla, plūstot pa zemām vietām met lielus līkumus un cilpas, izveidojot daudz pārpurvojušos vecupju. Krasti ir samērā smilšaini un viegli izskalojami, tādēļ norisinās krastu erozija. Upe ir gleznaina, un pavasaros tā vienmēr bijusi iecienīts ūdens tūristu maršruts. No ezeriem vislielākā nozīme kā rekreācijas objektam ir Selēku ezeram (8,5 ha)un Mežezeram. Ikšķiles novada robežās uz šo brīdi darbojas divi karjeri, no kuriem vienā, Dubkalnu karjerā grants resursi praktiski ir izsmelti un tuvākajā laikā būs nepieciešami karjera rekultivācija. Karjers atrodas Ogres pilsētas tiešā tuvumā, Zilajos kalnos un izstrādes laikā tika atsūknēts pieplūstošais gruntsūdens. Atsūknēšana turpinās arī tagad. Sakārtojot karjera teritoriju kā arī atbilstoši izmainot tajā izveidojušos reljefu, iespējams izveidot ūdenstilpni ar piegulošo atpūtas teritoriju, jo pārtraucot gruntsūdens atsūknēšanu karjera padziļinājums piepildīsies ar ūdeni.

  Novada aktivitātes

  Novada attīstības mērķis ir veicināt ilgspējīgu ekonomisko attīstību, iedzīvotāju labklājību, vides kvalitātes saglabāšanu un uzlabošanu. Mūsdienās Ikšķile ir viena no prestižākajām dzīvesvietām Rīgas pievārtē, kas izceļas ar sakoptu vidi. Ikšķile ir ļoti sportiska pilsēta.Ir uzceltas divas modernas sporta halles Ikšķilē un Tīnūžos. Šeit ir iespēja sevi parādīt pludmales volejbolā, tenisā, basketbolā, florbolā, bet ledus hallē - hokejā.

   

   
   

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi