Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •  ENGURES NOVADS


          

  Novada izveidošanas gads: 2009.g.

  Teritoriālās vienības: Engures pagasts, Smārdes pagasts, Lapmežciema novads

  Novada centrs: Smārde

  Teritorijas platība: 397,9 km2

  Iedzīvotāju skaits: 7870 (2013.g.)

  Mājas lapa: www.enguresnovads.lv

  Domes priekšsēdētājs: Gundars VAŽA

   

  Novada teritorija

  Engures novads ir izveidojies, pamatojoties uz Administratīvi teritoriālo reformu 2009.gada jūlijā. Engures novads robežojas ar Jūrmalas pilsētu un  Rojas, Talsu, Tukuma novadiem. Lielākā daļa Engures novada teritorijas atrodas Rīgas jūras līča piekrastē. Lapmežciema pagastā ir pieci ciematiņi Bigauņciems, Lapmežciems, Ragaciems, Antiņciems un Čaukciems. Engures pagastā - Klapkalnciems, Apšuciems, Plieņciems, Ķesterciems, Engure, Abragciems, Bērzciems, Ezermuiža.Smārdes pagastā Milzkalne, Rauda, Smārde, Cērkste.

  Novada simboli

  Šlokenbekas muiža, Rideļu dzirnavas, Ķemeru nacionālais parks ar dabas taku uz Kaņiera pilskalnu

      

  Galvenie dati par pašvaldību

  Novada administratīvais centrs atrodas Smārdē. Novada domē ir ievēlēti 15 deputāti. Novada domi no 2009.gada 9. jūlija vada Gundars Važa,  domes priekšsēdētāja vietnieks ir Andris Kalnozols. Pašvaldības viena no galvenajām prioritātēm ir bērnu un jauniešu izglītība, infrastruktūras attīstība un sociālā palīdzība. Novadā ir 8 pašvaldības izglītības iestādes, kultūras un sporta dzīvē ir iesaistīti bērni un jaunieši. Katrā pagastā tiek saglabātas esošās un veidotas jaunas tradīcijas.

  Daba

  Smārdes pagasta teritorijā atrodas Valguma ezers, Slocenes upe. Gandrīz pusē no pagasta teritorijas ir ierobežota saimnieciskā darbība, jo 39% no pagasta teritorijas aizņem Ķemeru nacionālais parks (ĶNP), Milzukalna dabas liegums (115 m v.j.l.) un Slocenes ieleja ar apkārtējo ainavu kā kompleksais dabas liegums. 53% no pagasta teritorijas aizņem meži. Lapmežciema pagasta īpatnība ir tāda, ka visa tā teritorija ir pakļauta vai nu Aizsargjoslu likumā noteiktās Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas vai Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) likumu normām. 97 % Lapmežciema pagasta teritorijas ietilpst Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas ierobežotas saimnieciskās darbības joslā. Paralēli tam, ĶNP 100 % Lapmežciema novada teritorijas ietilpst Ķemeru nacionālajā parkā. Novada teritorijā atrodas arī Kaņiera ezers. Lielāko Engures pagasta teritorijas daļu aizņem meži - 8508,1 ha jeb 64 % no kopējās platības, lauksaimniecībā izmantojamā zeme aizņem tikai nelielu daļu teritorijas, t.i. 1159 ha, jeb 8,7 % no kopējās platības. Visizplatītākais augšņu tips ir smilts. Pagastā ir trešais lielākais ezers Latvijā - Engures ezers, kurš ir 4,5 km plats un 18 km garš. 90 % Engures  pagasta ir ierobežota saimnieciskā darbība, jo teritorija ietilpst Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas, Engures ezera dabas parka, Ķemeru nacionālā parka, kompleksā dabas lieguma „Plieņciema kāpa’  lieguma ierobežotas saimnieciskās darbības joslās.

  Novada aktivitātes

  Engures novadā darbojas daudz un dažādi uzņēmumi. Lapmežciema un Engures pagastā visvairāk ražošanas uzņēmumu ir saistīti ar zivju pārstrādi, tūrismu un pakalpojumiem. Lielākais zivju pārstrādes uzņēmums SIA „UNDA” atrodas Engurē. Uzņēmumā vidēji tiek nodarbināti aptuveni no 320- 350 strādājošajiem. Uzņēmums nodarbojas ar zivju konservu ražošanu, galvenais produkcijas veids ir „Rīgas šprotes eļļā”. Uzņēmums savu produkciju eksportē gan uz Vāciju, Krieviju, Čehiju, Ameriku. SIA „Bērzciems’ zivju pārstrādes uzņēmuma galvenā produkcija ir „Rīgas ķilavas”, Rīgas ķilavas vīna mērcē” un produkcija ir iecienīta ne tikai vietējā tirgū, tā tiek eksportēta arī uz Vāciju, Ameriku, Igauniju. Engures pagastā viens no iecienītākajiem tūrisma objektiem ir „Rideļu dzirnavas” un jau vairākus gadus Abragciema kempingā tiek pacelts Zilais karogs. Smārdes pagastā iedzīvotāju pamatnodarbošanās ir lauksaimniecība, kā arī pakalpojumi, ražošana, tirdzniecība un tūrisms. Viens no atpazīstamākajiem uzņēmumiem ir SIA „Šlokenbeka” ceļu būve un ziemas prieku baudītājiem slēpošanas trase un atpūtas komplekss „Milzkalne”. Smārdes pagasta teritorijā atrodas Tukuma lidlauks.

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi