Šodien ir pirmdiena,  18. decembris - Kristaps, Kristofers, Krists, Klinta
Decembris, 2017  
P O T C Pk S Sv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
AIZVĒRT
Mēneša jautājums
Vai ekonomiskā krīze Latvijā ir beigusies?
 •    ĀDAŽU NOVADS


   

          
   
  Novada izveidošanas gads: 2006.g.
   
  Teritoriālās vienības: Ādažu pagasts
   
  Novada centrs: Ādaži
   
  Teritorijas platība: 162,9 km2
   
  Iedzīvotāju skaits: 10 263 (2013.g.)
   
  Mājas lapa: www.adazi.lv
   
  Domes priekšsēdētājs: Māris SPRINDŽUKS

   

  Novada teritorija

  Ādažu novads atrodas ļoti izdevīgā ekonomiski ģeogrāfiskā vietā – 25 km attālumā no Rīgas centra un robežojas ar Garkalnes, Carnikavas, Saulkrastu, Sējas un Inčukalna novadiem un Vangažu pilsētu. Administratīvi teritoriālās reformas ietvaros 2006. gadā Ādažu pagasts bez robežu maiņas pārtapa par Ādažu novadu. Tā kopējā platība – 162,9 km2, kas aizņem 5,3 % no bijušā Rīgas rajona teritorijas. Uz 2010. gada sākumu novadā dzīvoja vairāk nekā 9,5 tūkstoši iedzīvotāju. Ādažu novadu veido 12 ciemi, lielākie no tiem ir Ādaži, Kadaga, Baltezers, Garkalne un  Stapriņi. Novada administratīvais centrs atrodas Ādažu ciemā.

  Galvenā satiksme teritorijā notiek pa valsts galveno autoceļu Rīga – Ainaži, kas ir nozīmīgs autoceļa VIA Baltica posms. Novada teritorijā ir attīstīts ceļu tīkls un nodrošināts sabiedriskais transports. Ādažu novadā atrodas arī vispārējās aviācijas lidlauks „Avio Rīga” Ādaži, kas ir sertificēts un kurā vienlaikus var uzturēties aptuveni 60 mazās privātās lidmašīnas.

   
  Novada simboli
   
  Tilts pār Gauju, Baltezera baznīca, Ādažu poligons
   
      
   
  Galvenie dati par pašvaldību
   
  Ādažu pašvaldība tika izveidota 1990. gadā. Atbilstoši Ādažu novada pašvaldības nolikumam Ādažu novada dome pieņem lēmumus, nosaka pašvaldības institucionālo struktūru, lemj par autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu īstenošanu un par kārtību, kādā nodrošina pašvaldībai deleģēto valsts pārvaldes funkciju un pārvaldes uzdevumu izpildi, izstrādā un izpilda pašvaldības budžetu.
   
  Daba
   
  Apmēram 48 % no novada teritorijas klāj meži, kuros izkaisīti neskaitāmi ezeri. Lielākie no tiem – Lielais un Mazais Baltezers, Dūņezers, Lilastes, Lieluika un Mazuikas ezers. Mazais Baltezers, kura platība 119 ha, ir dziļākais Rīgas apkārtnē (dažviet pat 10 m). Savukārt Lielajā Baltezerā esošās sešas salas kopš 1924. gada ir apstiprinātas par dabas pieminekļiem, bet kopš 1977. gada – par botānisko liegumu, kurā aizliegta jebkāda saimnieciskā darbība. Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju skaitā kā dabas liegums kopš 1999. gada ietilpst arī Lieluikas un Mazuikas ezeri, pie kuriem var atrast vairākas retas augu sugas. Kopš 2004. gada aizsargājamo ainavu apvidus iekļauts ES nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju – Natura 2000 – tīklā.
  Lielu daļu Ādažu novada teritorijas veido Ādažu poligona teritorija. Kopš 1999. gada 6652 hektāru un 150 ēkas Ādažu novadā esošās poligona teritorijas atrodas Aizsardzības ministrijas valdījumā un tiek izmantota valsts aizsardzības vajadzībām. Minētajā teritorijā izvietota viena no lielākajām militārajām bāzēm Baltijā ar 4 vienībām: 3. Reģionālā nodrošinājuma centru, sauszemes spēku 1.kājnieku bataljonu, sauszemes spēku 2.kājnieku bataljonu un Nesprāgušās munīcijas neitralizācijas skolu.
  Ādažu novadam cauri tek viena no Latvijas garākajām un skaistākajām upēm – Gauja (Gaujas lejteces platums ir vidēji 130 m, dziļums - 1,5 m.). Novads atrodas Piejūras zemienē, kas nosaka teritorijas reljefu un dabas apstākļus. Teritorijā izplatītas pēcledus laikmeta kāpas, kā arī daudzi t.s., lagūnu ezeri. Dažas novada reljefa īpatnības ir radījusi Gauja, kas savā lejtecē tek pa smilšainu grunti un, līdz ar to, bieži līkumojot veidojot attekas un vecupes. Tuvāk Rīgas līcim uz Carnikavas novada pusi atrodami ļoti līdzenie Litorīnas jūras līdzenumi, kas zemākajās vietās pārpurvojušies un tajos, lai pasargātu lauksaimniecības zemes no applūšanas, izveidotas polderu sistēmas.
   
      
   
  Novada aktivitātes
   
  Ādažu novads ir strauji augošs un aktīvs, uzņēmējdarbība attīstās vairākos virzienos - ir gan ražotāji, gan pakalpojumu sniedzēji, gan liels skaits tirdzniecības uzņēmumu. Ņemot vērā tirgus prasības, ražotnes izveidojušās gan uz privatizēto objektu bāzes, gan dibinot jaunus uzņēmumus.Uzņēmējdarbība novadā attīstās vairākos virzienos – ir gan ražotāji, gan pakalpojumu sniedzēji, gan liels skaits tirdzniecības uzņēmumu. Ādažos ir vairāki lieli, pazīstami uzņēmumi. Novada teritorijā ir piemēroti klimata, reljefa apstākļi un augsnes resursi lauksaimniecības attīstībai. Attīstīta lauksaimnieciskā ražošana šajā apvidū bijusi visos laikos, lai gan pēdējā laikā tā sašaurinājusies. Lielākajai daļai ražošanas uzņēmumu uzmanības centrā ir produkcijas noieta tirgus un investoru meklējumi jaunu tehnoloģiju ieviešanai, kā arī jaunas, konkurētspējīgas produkcijas apgūšanai. Ražošanas apjoma un nodarbināto skaita ziņā lielākie uzņēmumi Ādažu novadā darbojas gaļas pārstrādē, pārtikas produktu ražošanā, asfalta un betona ražošanā, alkoholisko dzērienu ražošanā, kokapstrādē, kokogļu ražošanā, celtniecībā, maizes izstrādājumu ražošanā, plastmasas logu, durvju un stiklu konstrukciju ražošanā. Labus apstākļus ražošanai nodrošina galvaspilsētas tuvums, attīstīta transporta infrastruktūra un kvalificēta darbaspēka pieejamība.

             

   

   

   

   

   

   

   

   
   
   
   
   
  © Rīgas plānošanas reģions. 2007. E-pasts: rpr@rpr.gov.lv
  Izstrāde: ALT RD Interneta risinājumi